Kadın Ayakkabılarında Ağrının Bedeli Ağır Olabilir

Yüksek topuklu ayakkabılar ayaklarda ağrıya, şekil bozukluklarına ve ömür boyu sürebilen hasara neden olabilir. Ancak doktorlar, topuklu kullanımından kaynaklı ayak problemlerini azaltmak için, kadınların yapmaları gereken bazı şeyler olduğunu söylüyor.

  • Sivri uçlu ayakkabılardan kaçının.
  • 5 santimetreden daha uzun topuklu ayakkabılardan kaçının.
  • Ayak ağrısını bir uyarı işareti olarak alın.

Yüksek topuklu ayakkabılar ayak parmaklarını toplar, vücudun ağırlığını ayağın ön bölümüne yöneltir ve vücudun dengesini bozar. Kadınlar için birçok ayak problemine yol açabilir:

Bunyon

Topuklu ayakkabılar bunyona neden olmaz. Bunyon gelişen kadınların çoğu suçu genetik nedenlerden kaynaklı ayak yapısına atarlar. Ancak zamanla sivri uçlu ve yüksek topuklu ayakkabılar bunyonu daha da kötüleştirebilir. Çoğu zaman ağrılı olan bu sorunu sadece ameliyat düzeltebilir.

Siğil

Siğil genellikle cilt üzerinde tekrarlanan bir baskıdan dolayı oluşur. Çekiç parmak gibi ayak deformasyonları olan kadınlar genellikle siğilden de muzdariptir, çünkü bükülmüş ayak parmaklarının üst kısımları ayakkabının üst veya yan kısımlarına sürtünmektedir.

Çekiç Parmak

Ayak parmaklarını bir araya toplayarak sıkan yüksek topuklu ayakkabılar çekiç parmak oluşuma katkıda bulunabilir. Bu şekil bozukluğu ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci ayak parmağı pençe şeklinde büküldüğünde oluşur. Bu durum sürekli ayakkabı sürtünmesine yol açtığından ağrılı siğillere neden olabilir. Ciddi çekiç parmak durumunda, ağrının giderilmesi için ameliyat gerektirebilir.

Haglund Deformitesi

Aşırı yüksek topuklu ayakkabılar, bazı kadınların topuklarının arkasındaki kemik deformasyonunu tahriş ederek şiddetli ağrıya neden olur. Bu sorun hemen hemen her gün yüksek topuklu ayakkabı giyen genç kadınlarda yaygındır. Çoğu zaman kabarcık, iltihap veya aşil tendonu enfeksiyonuna yol açabilir.

Nöroma

Kadınlarda ağrılı nöroma rahatsızlığının oluşmasının en yaygın nedenlerinden biri sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı tercihidir. Yüksek topuklu ayakkabılar, ayak parmaklarını parmak köküne doğru zorlayarak sıkışmasına yol açar ve özellikle de üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarında sinir sıkışması ve kalınlaşmasına neden olur. Karıncalanma, yanma, uyuşukluk veya ağrı yavaş yavaş ortaya çıkan nöroma belirtileridir. Tedavi edilmeyen nöroma şiddetli acı veren ve yürümeyi zorlaştıran kalıcı sinir hasarına yol açabilir.

Sırt Ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabılar, kadınların ayak bileği, diz, kalça ve sırtın alt kısmını etkileyerek doğal olmayan bir duruşa ve yürümeye yol açar.

Ayak ve ayak bileği doktorları hastalarının çoğunun bayan olduğunu söylüyor. Ancak yüksek topuklu ayakkabı giymeden kaynaklanan ayak problemlerinin hepsi ameliyat gerektirmez. Neyse ki, bu sorunların birçoğu yıpranmış ayakkabıların değiştirilmesi, ayak desteği, ortez (ayakkabı tabanı), ağrı kesici ilaçlar gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.

Kadınların yüksek topuklu ayakkabı modası yakın bir zamanda geçecek gibi görünmüyor. Ancak kadınlar, ağrıyı bir uyarı işareti olarak görerek, düşük topuklu ayakkabılar giyerek ve sorunlar daha ilk aşamalarındayken tıbbi bakım arayarak ayaklarını üstünde dimdik kalabilirler.

 

Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladı. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery’de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 2007 yılında Türkiye’deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtı. 2010 yılından beri ise kendisine ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktadır.