MORTON NÖROMA NEDİR?

Morton nöroma ayaklarda görülen bir tür sinir sıkışması rahatsızlığıdır. Sinir sıkışmasının yerini belirtecek olursak genellikle 3 ve 4 tarak kemikleri arasında meydana gelir. Gündelik yaşam sırasında yere basma faaliyetini gerçekleştirirken, ayağın her noktasına aynı baskı uygulanmaz. Bu sistematik bir faaliyettir ve bu esnada ortaya çıkan bazı problemler anatomik yapıya zarar verir. Bu problemlerin başında ise Morton nöroma gelir.

MORTON NÖROMA NEDENLERİ?

Genellikle bir travma veya aşırı basınç sonucu meydana gelebilmektedir. Anatomik yapı morton nöromanın meydana gelmesinde çok önemli bir etkendir. Ayağında baş parmak çıkıntısı olanlar , düz taban veya yüksek kavis olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Morton nöroma oluşmasında önemli rol oynayan bir diğer etken ise ayağın fizyolojik yapısına uygun olmayan materyaller (ayakkabı vb.) kullanmaktır. Çok sık derecede topuklu ve sivri burunlu ayakkabı kullanımı da morton nöroma riskinin artmasına ve oluşumuna sebep olabilir. Bu etkenler ayakta yük dağılımının bozulmasına sebep olur. Genellikle 3. ve 4. parmağın arasında ki sinir üzerinde baskı meydana gelir çünkü, bu noktadan geçen sinir baskı altında olmaya en müsait bölgedir. Zaman içerisinde kalınlaşan bu sinir yanlış uyarılar vererek şikayetlere yol açar. Sinirin olumsuz yönde etkilenmesini sağlayacak davranışlarda morton nöroma riskini arttırır. Örneğin ; sert zemin üzerinde kendini tekrarlayarak sürekli zıplamak. 

TANI VE TADAVİSİ?

Morton nöroma fiziksel muayene ile çok rahat anlaşılabilmektedir. Ortada varlığına dair şüpheli bir durum var ise, MR çekmeye başvurulur. Tedavi sürecinde, basma kusuru olan hastalara uygun tabanlık kullanımı önerilir ve yürüme, germe egzersizleri yapması söylenir. Tedavi süreci devam ederken ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir. Başlangıç tedavisine olumlu olarak yanıt vermeyen hastalarda cerrahi tedaviye başvurulur. Morton nöroma ameliyatından sonra iyileşme süreci kısa gözlemlenmiştir ve ameliyat olduktan sadece birkaç saat sonra hastalar desteksiz ayaklarının üstüne basabilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de ameliyat olunan ayağı ortalama bir yükseklikte tutmak, şişlik ve olası morlukların önüne geçmek için belli aralıklar ile buz uygulamaktır. Morton nöroma ameliyatından sonra tam iyileşme süresi ile genellikle 8 hafta olarak gözlemlenmiştir.