Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı, düşünülenin aksinde toplumda oldukça yaygın ve bulaşıcı olan bir enfeksiyondur. Tırnak mantarı, insan yaşamının kalite standardını bir hayli düşürmektedir.

El ve ayak tırnaklarında oluşan bu enfeksiyonların tedavisi sanıldığı kadar kısa sürede yapılmamaktadır.Tedavisi oldukça uzun sürmektedir ve çok güçlü ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi için kullanılan ilaçların piyasada çok fazla çeşidi mevcuttur.

İlaçların bazıları tırnağa sürülürken bazıları ise hap olarak içilmektedir. Kişide tırnak mantarı mevcut ise doktora başvurmadan kesinlikle kendi tedavisi kendi yapmamalıdır. Bu oldukça tehlikeli bir harekettir.

Bunun sebebi ise kullanılan bazı ilaçların çok ciddi yan etkilerinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. O yüzden doktor kontrolünde doğru ilaçlar ve doğru bir tedaviyle bu hastalık giderilmelidir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı, tırnakların altında dışarıdan bakıldığında beyaz ve sarı noktalar olarak gözüken bir çeşit tırnak enfeksiyon hastalığıdır. Enfeksiyon büyüdükçe tırnağın altındaki tabakanın rengi daha çok koyulaşır, büyür ve tırnağın kırılmasına neden olur.  Eğer ki tırnak mantarınız ağrılıysa ve oldukça fazla kalınlaştıysa bu konu ile alakalı direkt doktora başvurmanız gerekmektedir.

Tırnak mantarının bir diğer adı da Onikomikoz’dur. Onikomikoz genel olarak ayaklarda görülmektedir ancak nadir de olsa ellerde de görülebilmektedir. Onikomikoz, tırnağın altında bir tabaka oluşması ile ortaya çıkar. Enfeksiyon büyüdükçe tabaka kalınlaşır, sarı noktalar çoğalır ve bu da tırnağın kırılmasına neden olur. Tırnak mantarı, tedavi edilmezse bu enfeksiyon vücudun farklı bölgelerine de aksedebilir. Bunun sebebi makalenin başında söylediğimiz gibi bulaşıcı olmasından kaynaklıdır. Bu enfeksiyonun vücudun farklı bölgelerine aksetmemesi için tedavi edilmesi gerekir. Tırnak mantarı enfeksiyonunun toplumda yaygınlığı ortalama %10 civarındadır. Ancak bu oran 60 yaş ve üzerindeki insanlarda 2 katına çıkmaktadır.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Sayacağımız belirtiler tırnağınızda varsa yüksek ihtimal tırnak mantarı hastalığına sahipsiniz demektir.

 • Tırnağın şekli bozulmuşsa
 • Kolay kırılıyorsa
 • Rengi koyulaşmışsa
 • Kurumuş, kalınlaşmış yada parçalanmışsa
 • Şüphelendiğiniz tırnaktan koku geliyorsa
 • Tırnak, parlaklığını yitirmiş ve matlaşmış ise

Yukarıda saydığımız belirtilerin hepsi sizin tırnağınızda varsa sizde kesinlikle tırnak mantarı vardır. Bu durumda size vereceğimiz en güzel tavsiye acilen bir uzman doktora başvurmanızdır. Düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırdığınız takdirde tırnakta mantar oluşumu yavaş yavaş kaybolacaktır.

Enfeksiyon kapmış olan tırnaklar, tırnak yatağından ayrılabilmektedir. Hal böyle olunca ağrı meydana gelir ve kötü bir koku duyabilirsiniz. Problemi kendi kendinize çözmeyi deneyip herhangi bir sonuca ulaşamadıysanız direkt doktora başvuru yapın. Tırnak mantarının yanında birde diyabetiniz varsa kesinlikle uzman bir doktordan yardım almalısınız.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Eğer ki tırnak mantarı enfeksiyonu kapmış iseniz ve bu enfeksiyon fazla ilerlememişse evde kendiniz tedavi uygulayabilirsiniz.

 • Ayaklarınızı daime kuru ve temiz tutun
 • Tırnak mantarı olan tırnaklarınızı kesmek için farklı bir tırnak makası kullanın
 • Eğer ki tırnağınız görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa veya acı hissediyorsanız bu konu ile alakalı eczaneye başvurabilirsiniz. Eczane sizlere gerekli olan tedavi ürünlerini sunacaktır.
 1. Tırnak Yumuşatma Kremi: Tırnak mantarı enfeksiyonunun iyileşmesi 1 yıl kadar sürebilir ve 1 yılın sonunda herhangi bir sonuçta alamayabilirsiniz.
 2. Antifungal Tırnak Kremi: Tırnağa yumuşatmak adına bu krem kullanılmaktadır. Tırnak yumuşadıktan sonra enfeksiyonlu bölge kazınabilir.

Tırnaktaki enfeksiyonun geliştiği durumlarda ise lazer tedavi yöntemi ile tırnaktaki mantar enfeksiyonu tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavi yönteminde ana amaç hastada tırnak ve tırnak altında mevcut olan tırnak yatağı bölgesinden mantara uygulanacak ısı tedavisi ile mantarın ortadan kaldırılmasıdır.

Tırnak Mantarı Videoları