Spordan Önce Ayak Sağlığına Da Baktırın

Çocuklarınızı spora başlatmadan kontrolden geçirirken ayaklarına da baktırın. Ortopedi uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, “Normalde birçok spor okulu anne-babaya ‘Çocuğunuzun spor yapmasında bir sakınca yoktur raporu getirin.’ diyor. Bu kontrol genel sağlık kontrolü ve çocuk doktoru tarafından yapılıyor. Ayak sağlığı ihmal ediliyor. Oysa tüm önemli spor branşları ayakla yapılıyor. Futbol, bas­ketbol, voleybol, atletizm… Eğer çocuğun ayağında bir problem varsa, hızlı koşamaz, çabuk yorulur. O spordan istediği perfor­mansı elde edemez. Üstelik sporla ayaktaki rahatsızlığın ilerlemesine yol açabilir. ” uyarısında bulunuyor.

Bu arada Op. Dr. Selim Muğrabi, çocuklarda taban­lık kullanımının tedavi edici olmadığını söylüyor. Düz taban olmak, dışa basmak, içe basmak, topuğun dışarı kayması gibi şikayetler sadece görüntüyle ilgili değil. Gelişim çağındaki çocuğun tüm duruşunu, vücut yapısını etkiler. Tabanlık kullanımı bu sorunların ortaya çıkmamasına yarar.

Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladı. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery’de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 2007 yılında Türkiye’deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtı. 2010 yılından beri ise kendisine ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktadır.