Bir ortopediste görünmeden spora başlayan çocukları ileride çok büyük riskler bekliyor. Op. Dr. Selim Muğrabi, spora başlamadan önce ayak sağlığı ile ilgili ne tür kontroller yapılması gerektiğini anlattı.
Modern hayatın bizi esir ettiği ofisler, arabalı yaşam, asan­sörler herkes için sporu önemli hale getirdi. Spor alışkanlığı­nın küçük yaşta kazanılması­nın önemini bilen anne babalarsa çocuklarının mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmesini istiyor. Ama spora başla­madan önce çocuğun ayaklarını kontrol etti­riyor mu? Bu soruya ‘Evet,’ diyen ebeveyn sayısı çok az. Oysa bir ortopediste görünmeden spora başlayan çocukları ilerde çok büyük riskler bekliyor.
Fulya Ayak Sağlığı Merkezi’nden Op. Dr. Selim Muğrabi, spor kulüplerinin birçoğunun ayak sağlığı konu­sunda titiz davrandığını söylü­yor ve ekliyor: “Normalde bir­çok spor okulu anne-babaya “Çocuğunuzun spor yapmasın­da bir sakınca yoktur raporu getirin,” diyor. Ama bu kontrol genel sağlık kontrolü ve çocuk doktoru tarafından yapılıyor. Ayak sağlığı ihmal ediliyor. Oysa tüm önemli spor branşları ayakta yapılıyor, futbol, basketbol, voleybol, atletizm… Eğer çocuğun ayağında bir problem varsa, hızlı koşamaz, çabuk yorulur. O spordan istediği performansı elde ede­mez. Üstelik sporla ayaktaki rahatsızlığın ilerlemesine yol açabilir.”
Muğrabi, ayak sağlığının dünyanın en önem verdiği sağlık başlıklarından biri olduğunun altını çiziyor. Bu konu­da çocuğunu spora başlatacak anne-babalara yapmaları gerekenleri şöyle özetliyor: “Anne babalar çocuklarına ortopedik muayene, ortopedik denge analizi ya da ortopedik postür analizi yaptırma­larını öneriyorum. Bu onlara çocuklarının spor hayatında da nasıl bir yol izleyecekleri fikrini verir. Bunu yapma­yan çocuk spor sakatlanması yaşar.

Profesyonel sporcular tabanlıkla performans arttırıyor

Op. Dr. Selim Muğrabi, bu kont­rol sırasında ayağında problem olan çocukların spor hayatının kötü etkilenmeyeceğini de belirtiyor; “ Aksine bu kont­rolde ayağında sorun olan çocuğu tespit ettiğimizde, ona uygun tedavi uyguluyoruz ya da sorunun çözümü için çocuğun ayağına özel tabanlık veriyoruz. Bu tabanlık tüm profesyonel sporcuların kul­landığı türden oluyor. Bugün dünyanın ve Türkiye’nin nere­deyse tüm spor branşlarındaki sporcularda bu tabanlıklar var. Bu yolla çocuk normal sağlıklı ayağa sahip biri gibi spor yapabiliyor. Çabuk yorul­muyor, ayağındaki sorun nedeniyle sakatlık yaşamıyor. Vücut gelişimi de olumsuz etkilenmiyor,” diyor.
Op. Dr. Selim Muğrabi bu kontrolü spora başlamadan çok önce yaptıran ailelerin çocuklarının gelişimine çok büyük katkıda bulunacağını söylüyor. Çocuk doktorları­nın önerisini dinleyerek, dört yaşında çocuğunu orto­pediste kontrol ettiren ailenin, çocuğun sadece spor hayatını değil, günlük yaşamını da kolaylaştırdığını belirtiyor: “Çocuğun ayağında bir sıkıntı var ve biz orto­pedistler bunu dört yaşında tespit edersek, vücudun geri kalanıyla ilgili buna bağlı olu­şan her sorunu engelliyoruz. 14 yaşında bir genç geldiğin­de, ay ağ yan basıyorsa ya da topuğu dışarı kaydıysa ortope­distin hiçbir şansı kalmıyor.
Dr. Muğrabi, “Birçok aile çocuğum tabanlık kullanacak ve tedavi olacak sanıyor. Oysa ayak rahatsız­lıklarının bazıları tedavi edilemez. Bu sorunların yol açtığı rahatsızlık ortadan kaldırılır. Çünkü düztaban olmak, dışa bas­mak, içe basmak, topuğun dışarı kay­ması gibi şikâyetler sadece görüntüyle ilgili değildir. Gelişim çağındaki çocuğun tüm duruşunu, vücut yapısını etkiler. Tabanlık kullanımı bu sorunların orta­ya çıkmamasına yarar,” açıklama­sıyla çocuklarda tabanlık kullanımın tedavi edici özelliği olmadığının altını çiziyor.
“Anne babalara, çocuklarına ortopedik muayene, ortopedik denge analizi ya da ortopedik postür analizi yaptırmalarını öneriyorum. Bunu yaptırmayan çocuk spor sakatlanması yaşar.”