Ayak ve ayak bileği doktorları her okul döneminde genç sporcularda ve çocuklarda ayak bileği incinmelerinde artış görüyorlar. Futbol ve basketbol gibi sporlar, beden eğitimi dersleri sırasındaki aktiviteler burkulma, kemik kırılması ve diğer problemlere yol açması en muhtemel durumlar arasında yer alıyor.
Eğer, okul döneminde çocuklarınız sporda yer alıyorlarsa, onları ciddi ayak bileği yaralanmalarından korumak için şu altı ipucuna dikkat edin:

  1. Ayak bileği incinmelerini derhal tedavi ettirin. Basit bir burkulma gibi görünen her zaman sadece burkulma değildir; kıkırdak yaralanmalarına ek olarak, oğlunuz veya kızınız farkında olmadan diğer ayak kemiklerini de incitmiş olabilir. Yarayı uzman bir doktora muayene ettirin. İyileşme ne kadar erken başlarsa, dengesizlik veya artrit gibi uzun vadeli sorunlar da önlenmiş olur ve çocuğunuz maçlara tekrar başlayabilir.
  2. Sezon başlamadan eski burkulmaları doktora kontrol ettirin. Çocuğunuzu kontrol ettirerek önceki incinmeden kaynaklı yeni ayak burkulmaları riski olup olmadığını ve maçlarda ayak bileğini destekleyici atel kullanmaya ihtiyacı olup olmadığı anlaşılabilir.
  3. Spor için doğru ayakkabıyı alın. Farklı spor türlerinin ayakkabı ihtiyaçları da farklıdır. Futbol kramponları ile basketbol ayakkabıları karıştırılmamalıdır.
  4. Çocuklar yeni döneme yeni ayakkabı ile başlamalıdır. Eski ayakkabılar zamanla aşındığından ve ayakkabı tabanı dengesizleştiğinden, ayak düzgün basamaz ve bileğin eğilmesine yol açabilir.
  5. Oyun sahasını muhtemel oyuklar, çukurlar ve delikler için kontrol edin. Spor sırasındaki ayak burkulmalarının çoğu bozuk zeminde koşma ve atlama sırasında olmaktadır. Özellikle de parklar gibi profesyonel olmayan ortamlarda koşuştururken çocukların ayaklarının takılıp düşmelerine neden olabilecek boşluklar bulunabilir. Bu nedenle doktorlar, ebeveynlere çocukların oyun sahasını gezerek kontrol etmelerini tavsiye ediyorlar.
  6. Esneme ve ısınma hareketlerine teşvik edin. Maçlardan ve spordan önce baldırların gerilmesi ve hafif koşular dokuların ve damarların ısınmasını sağlayarak ayak bileklerinde incinme ihtimalinin azaltır.