Ah! Hiçbir şey bir yaz tatilini ağrıyan veya incinen bir ayaktan daha hızlı mahvedemez.
Havaalanından otel odanıza, ayak ve ayak bileği ağrıları ve yaralanmalarını önlemek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi bu yaz ayaklarınızı güvende tutmanız için 10 ipucunu şöyle sıralıyor:

  1. Havaalanına giderken rahat ayakkabılar giyin. Ne kadar sıra bekleyeceğinizi, terminale ne kadar yürüyeceğinizi ya da bağlantılı uçuşunuza yetişmek için çılgınca koşmak zorunda kalıp kalmayacağınızı asla bilemezsiniz. Gevşek parmak arası terlikler ve sandaletler sendeleme, düşme ve ayak bileğinizin burkulma riskini artırır. Burkulmalar, uygun iyileşmeyi sağlamak için 24 saat içinde bir ayak ve ayak bileği cerrahı tarafından değerlendirilmelidir. Birçok insan önceki yaralanmalarında doktora görünmediği için tekrarlayan burkulmalar yaşar.

 

  1. Bu rahat ayakkabıların içine çorap giyin. Çoraplar, cildi sadece kabarcıklara ve nasırlara neden olabilecek ayakkabı sürtünmesine karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda sizi sağlıklı da tutarlar. Havaalanlarındaki metal detektörlere girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor. Havaalanında yalınayak kalmak ayaklarınızı plantar siğiller ve sporcu ayağına neden olabilecek bakteri ve virüslere maruz bırakır.

 

  1. Tatile yeni ayakkabılar götürmekten kaçının. Katı ve affetmez olabilirler. Seyahatteyken gece dışarı çıkıp dans etmeyi veya çok yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, ayağınızı sizin kadar mutlu edecek ayakkabılar giyin.

 

  1. Çocuğunuzun ayakkabılarının bedenlerini ve rahat olup olmadıklarını kontrol edin.

 

  1. Yanınıza parmak arası terlik veya sandaletlerinizi alın ve kullanın. Sporcu ayağı, plantar siğil enfeksiyonu veya ayak tırnağı mantarını kapabileceğiniz soyunma odalarında ve havuz çevresinde yalınayak yürümek yerine bunları kullanın.

 

  1. Yanınıza antifungal krem ya da pudra alın. Otelde kalıyorsanız veya halka açık havuzları kullanıyorsanız, antifungal bir ürün kullanmak sporcu ayağını önlemeye yardımcı olabilir.

 

  1. Duşa veya küvete girmeden önce yere bir havlu serin. Bu, çıkarken kayıp düşmenizi önleyebilir. Havlu ayrıca ayak parmaklarının kurumasına yardımcı olacak ve onları enfeksiyonlardan koruyacaktır.

 

  1. İki saatten fazla seyahat ediyorsanız, bacaklarınızı gerdiğinizden ve ayaklarınızı ısındırdığınıza emin olun. Bu, derin ven trombozunu veya bacaklardaki tehlikeli kan pıhtılarını önlemek için kan dolaşımına yardımcı olacaktır.

 

  1. Uçakta varis çorabı giymeyi düşünün, bu kanı bacaklardan geçirip akciğerlere ve kalbe geri iterek kan pıhtılarının ve derin ven trombozunun önlenmesine yardımcı olacaktır.

 

  1. Yanınıza küçük bir ilk yardım çantası alın. Muhtemelen alışveriş merkezinden geçen bu uzun yürüyüşten sonra ayaklarınız su toplayacak ya da ayağınızı sahilde bir mercan parçasına sürteceksiniz. Ayaklarınızı salinle (göz solüsyonu) temizleyin, az miktarda antibiyotik krem uygulayın ve yara bandı takın veya gazlı bez ile sarın. Eğer bir yabancı cisim batması söz konusu ise, enfeksiyonları ve diğer komplikasyonları önlemek ve yaranın profesyonel temizliğinin yapılması için 24 saat içinde bir ayak ve ayak bileği cerrahına görünün.