Yazın sonuna geldik ve en az bir ay daha sandalet giyeceğimizi garanti ediyoruz. Ayaklarınızın sürekli açıkta kalacak olması onları neyin rahatsız edebileceği konusunda soruları gündeme getirebilir. Ayaklarınızı yazın ve sonrasında sağlıklı tutmanıza ve mutlu etmenize yardımcı olmak için, Fulya Ayak Cerrahisi, en yaygın ayak rahatsızlıklarından bazılarına ve uygun tedavi için ne zaman bir ayak ve ayak bileği cerrahına görünmeniz gerektiğine dair bazı ipuçları veriyor.
Cerrahlar, sorunun kökenine erken inmenin, daha iyi sonuçlara ve daha kısa bir iyileşme süresine sebep olacağını belirtiyorlar. Ayak ve ayak bileği cerrahınız ayaklarınızı sağlıklı ve rahat bir duruma getirmek için izlenmesi gereken en doğru yolu belirleyebilir.

  1. Bunyon

Baş ayak parmağınızın yan tarafında bir yumru mu var? Bu bir bunyon olabilir. Bunyonlara genellikle dar ayakkabı giymenin neden olduğu düşünülür, aslında giyilen ayakkabının ağırlaştırdığı kalıtımsal bir durumdur. İyi haber şu ki, bunyonlar tedavi edilebilir. Tedavi sadece ayaklarınızın izlenmesini ve ayakkabı üzerinde mütevazı bazı değişiklikler yapılmasını gerektirebilir veya bunyonun ciddiyetine bağlı olarak cerrahi müdahale de iyi bir seçenek olabilir.

  1. Çekiç Parmak

İşte size bir test – rahatlayın, ayağınızı ve ayak parmaklarınızı düz bir şekilde yere koyun. Parmaklarınızı tavana doğru çekiyormuşsunuz gibi görünüyorsa, çekiç parmak söz konusu olabilir. Çekiç parmak ayak parmaklarınızın bir veya iki ekleminin bükülmesiyle oluşan şekil bozukluğudur. Bu anormal bükülme, ayakkabı giyerken ayak parmaklarına baskı uygulayarak sorunların oluşmasına neden olabilir. Çekiç parmakların ilerici doğası nedeniyle erken müdahale edilmelidir. Çekiç parmaklar, herhangi bir müdahale olmadan iyileşmezler.

  1. Melanom Cilt Kanseri

Evet, cilt kanseri ayaklarınızda da görülebilir – aslında, melanom (en ölümcül cilt kanseri türü) en sık ayaklarda görülen bir cilt kanseri türüdür. Ayağınızın herhangi bir yerinde anormal bir çil veya ben fark ederseniz, ayak tırnağınızın altında bile olsa, bir ayak ve ayak bileği cerrahı tarafından kontrol edilmesi en iyisidir. Erken teşhis son derece önemlidir.

  1. Haglund Deformitesi

Topuğunuzun arkasında ağrılı bir kemik genişlemesi olduğunu fark ederseniz, bu Haglund deformitesi olabilir — ya da genellikle “pompa çarpması” olarak bilinir. Kemik genişlemesi ayakkabılara sürtündüğünde Aşil tendonunun yanındaki yumuşak doku tahriş olur. Bu genellikle, tendon ile kemik arasındaki sıvı dolu kesenin iltihaplanması olan ağrılı bursan iltihaplanmasına (bursa) yol açar. Ayak ve ayak bileği cerrahları, bir Haglund deformitesini cerrahi olmayan yollarla tedavi edebilir, ancak geleneksel yöntemler başarısız olduğunda, ağrıyı gidermek için ameliyat gerekebilir.

  1. Terzi Bunyonu

Çoğu kişi, baş parmağına yakın olan en yaygın bunyon türünü duymuş olsa da bir başka tür bunyon, küçük parmağın yanında meydana gelen terzinin bunyonu veya bunyonetidir. Küçük parmağınızın dibinde ağrılı bir şişlik fark ederseniz, bu bir terzi bunyonu olabilir. Bir ayak ve ayak bileği cerrahı, ağrının hafifletilmesine yardımcı olacak cerrahi seçeneklerin yanı sıra koruyucu tedavi yöntemlerini de önerebilir.
Ayak rahatsızlıklarınız ne olursa olsun, en iyi sonuçları elde etmek için, bir ayak ve ayak bileği cerrahı size doğru teşhisi koyabilir ve durumunuza özel tedavi seçenekleri sunabilir.