Ayak Bileği Burkulması

Ayak Bileği Burkulması

  • Dinlenilmelidir. En  önemli yapılması gereken şey dinlenmektir,
  • ilk 3 gün sadece tuvalet gibi zorunlu ihtiyaçlarınızı giderin, asla ayağınızın üzerine basmayınız.
  • 10 gün boyunca ayağını üstüne fazlalığınızın hepsini vermeyin.
  • Ayağınızı yukarı doğru tutun kalp hizasından biraz daha yukarıda dursun.
  • Elastik bandaj ile sarın.
  • Her saat başı 10 dk bir buz uygulayın (24 saat-48 saat boyunca).

 

 

 

Ayak bileği burkulması sonrası soğuk kompres-buz önermeli miyiz?

Bu konuda yeterli bilgi yok fakat uygulanmaması konusunda da bilgi olmadığı için bu yardımı yapmakta herhangi bir sorun yoktur. Ayak bileği burkulması için soğuk kompres önerilir. Ne sürede ne aralıkla uygulanacağına ilaveten de yeterli bilgi elimizde bulunmadığından dolayı bu konuda net değildir. Erken dönemde 5 veya 10 dakikalık soğuk uygulamanın yapılabileceği ve eğer gerekiyorsa sonrasında da 3 veya 5 dakikalık bir uygulamanın daha yapılabileceği belirtilmektedir. Fakat bundan sonraki dönemde (24-48 saat) uygulamaya ilaveten bir öneri ya da bilgi yoktur. Yani erken dönemde 10 dk’lık bir soğuk kompres yeter gibi görünür ama daha uzun sürelerdeki önerilerin yanlışlığına ilaveten de bilgi yok.  Sonuca gelecek olursak erken dönemde 10 dk, belki kısa bir süre sonrasında ise 5 dk soğuk kompres yeterli olacaktır. Fakat buzun deriye direkt gelmesinden arasına ıslak havlu ve benzeri bir bez koymak deri hasarını önleyecektir.

Ayak bileği burkulması sonrası immobilizasyonun önerilir mi?

1.ve 2. sınıf ayak bileği burkulması için dinlenme-immobilizasyon önermeyelim. Bu konu ile alakalı belli başlı Çalışmalar neticesinde erken dönem mobilizasyon tavsiye edilen hastalar, on gün dinlenme tavsiye edilen hastalara kıyasla daha erken normal fonksiyonel kapasiteye ulaşmışlar. 3.sınıf hastalarda ise olay daha karışık. Erken dönem mobilizasyon öneren çalışmalar da var fakat ağırlıklı olarak dinlenme-atel öneren çalışmalar vardır.  1.ve 2. sınıf hastaların ayakları üzerine basabilecekleri önerilmektedir.

Ayak bileği burkulması durumunda doktora danışmak en önemlisidir. Sebebi ise dokuda olan yırtılmalar tedavi edilemez ise aşırı sorun oluşturur. Bunun için ayak bileği bandı ile sarılmalıdır. Üç gün ayak bileği dinlenmelidir. Yaralanan bölgenin şişliğini indirmek ve morarmanın önüne geçmek için havluya sarılan buz ile kompres yapılmalıdır. Ayak bileği sargıya alınmalıdır. Sargı sayesinde bilekte olan şişme engellenmiş olacaktır.  Bandaj yatarken çıkarılır. Burkulan ayak kalp hizasının üzerine doğru kaldırılmalıdır.

Ayakta olan ağrı azaldığında hafif egzersizler yapılabilir. Egzersiz ayakta olan tutulmanın alınması için gereklidir. Ayağınızı yavaşça sağa ve sola çevirerek yapın.

Eğer ayağınızda oluşan bağ doku tamamen yırtılmış ise, doktor bu bölgeyi hareketsiz bırakmak için alçıya alır. Bu yöntem  sargı bezine kıyasla çok daha fazla etkilidir.

Ayakta olan burkulma sonrasında doktorlar fizik tedavi almanızı önerebilir. Bu metotlar ile bağ dokusu güçlendiğinden yeni burkulmalarda ayak bileği artık etkilenmez.

Doktor bazen ileri derecede olan burkulmalarda, tedavi için ameliyat isteyebilir.

Ayak Bileği Burkulması Videoları ,