Diyabet Rahatsızlığı Bulunan Sporcuları Bekleyen Riskler Nelerdir?

Yapılan bir araştırmaya göre ayak ve ayak bileği yaralanmaları tüm sporcular, askerler ve yüksek performans sporcuları arasında yaygın olmakla birlikte, diyabetli sporcular diyabeti olmayanlara kıyasla kırık, burkulma ve diğer ayak ve ayak bileği yaralanmalarına yakalanma açısından ciddi bir şekilde daha fazla risk altındadırlar.

 

Diyabetli sporcuların ayak yaralanmalarına daha yatkın olmasının temel nedenlerinden biri olarak, birçoğundaki nöropati yani sinir hasarından dolayı ayaktaki his kaybıdır ve birçok diyabetli sporcu yaralandıklarını veya ağrılarını fark etmezler.

Çoğu zaman yaralı olmalarına rağmen normal rutinlerine devam ederler ve hasarın artmasına neden olurlar.

Nöropatiye ek olarak diyabetli sporcuların diyabetle ilişkili başka ayak sorunlarının da olduğu belirtiliyor.

Ayak problemleri risk altındaki bir bağışıklık sistemi ve zayıf kan dolaşımı ile birleştiğinde enfeksiyon riskini arttırabilir ve hasarlı bölgeye oksijen ve diğer besinlerin iletimini sınırlandırabilir.

Bu durum, diyabetli sporcuların spor ve antrenmandan uzak durması anlamına gelmiyor. Antrenman özellikle de onlar için önemli ve gerekli.

Buradaki önemli nokta diyabetli sporcuların ayaklarına özel bir bakım ve ilgi göstermesi gerektiğidir.

Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladı. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery’de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 2007 yılında Türkiye’deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtı. 2010 yılından beri ise kendisine ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktadır.