Mallet Finger Nedir? Tedavi Yöntemleri

Mallet finger, parmak deformasyonu sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Mallet finger, parmağı düzleştiren tendonun (ekstansör tendon) zarar görmesi sonucu oluşur.

Bir top veya başka bir obje parmağın ucuna çarpar ve şiddetli bir şekilde parmağı eğerse, bu kuvvet, parmağı düzleştiren tendonu yırtar. Bazen darbenin kuvveti, tendon ile beraber bir parça kemiğin de ayrılmasına sebep olabilir. Bu kuvvetli darbenin tendonlarda meydana getirdiği hasarın neticesinde artık parmak düz bir hale gelemez. Bu duruma aynı zamanda beyzbolcu parmağı da denir.

Mallet finger belirtileri

Mallet finger’ın kendisini belli ettiği bazı belirtiler vardır. Mallet finger olan bir parmak bükülür ama kendi kuvveti ile dümdüz bir hale gelemez. Özellikle parmakta bir yırtık var ise, parmak da acı olabilir ve parmak, şişkin ve ezik olabilir. Ama genellikle tek bulgu, parmak ucunun düzleşmeme durumudur. Çok nadir olmakla beraber, tırnağın altında kan toplanabilir. Hatta tırnak tutunduğu deriden de ayrılabilir.

Mallet finger tedavisi

Tanısı

Tanı, parmağın görünüşü ile konur. Doktorlar çoğu zaman eklemin yerinde olduğundan ve herhangi bir kemik parçasının ayrılıp ayrılmadığını görmek için röntgen isterler. Mallet finger tedavisi için iki yol vardır.

Cerrahi operasyon olmaksızın tedavi

Millet finger rahatsızlıklarının çoğu cerrahi operasyona gerek olmaksızın tedavi edilebilirler. Darbenin hemen ardından bölgeye buz konmalı ve el, parmaklar tavana bakacak şekilde yukarıda tutulmalıdır. İncinmeden sonra bir hafta içinde tıbbi yardım alınmalıdır. Özellikle, tırnağın altında kan var ise veya tırnak yerinden ayrılmışsa acil yardım alınmalıdır. Bu, bir yırtığın belirtisi olabilir.

Mallet finger için çok farklı tiplerde atel (kırık tahtaları) mevcuttur. Buradaki amaç, tendon iyileşene kadar parmak ucunu düz tutmaktır. Çoğu zaman bir atel, sekiz hafta boyunca aralıksız takılır. Mallet finger iyileşme süresi ortalama sekiz ay kadardır. Genellikle bu tedavi yöntemi ile parmak makul bir fonksiyona ve görünüşe sahip olur.

Cerrahi operasyon

Mallet finger ameliyatı, büyük kemik ayrılmalarının ve eklem bozukluğunun olduğu durumlarda düşünülebilir. Bu gibi durumlarda ameliyat ile kemik parçasının güvenliği sağlanıp eklemin tekrar birleşmesi sağlanır.