Başparmak çıkıntısı ayaklarda inanılmaz derecede ağrı yapar. Genellikle ayakkabı alırken dikkat etmek gerekir. Bir araştırmaya göre ayaklardaki sağlıklı kişilerin tam yerinde olan erişkin olanı yüzde kırk beştir. Bu da demek oluyor ki yani geri kalan yüzde elli beş kişinin ayaklarında sorun vardır. En fazla görülen ayak sorunu başparmak çıkıntısı olarak görülmektedir.
Başparmak Çıkıntısı Ağrıyorsa Bunlara Dikkat Edin!
Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Kadınların mustarip oldukları bu sıkıntının başını Halluks Valgus yani başparmak çıkıntısı rahatsızlığı çekmektedir. Kadınların en büyük sıkıntısı ve düşmanı başparmak çıkıntısı ağrıyorsa bunlara dikkat edin:

  • Örneğin ayakkabı alırken düz taban olmamasına tam yere basan düz taban olan ayakkabılar ayakta rahatsızlık verir.
  • Özellikle sık ve dar olan ayakkabı almamaya özen gösterin. Çünkü ayak konforu çok önemlidir. Özellikle de sivri burun ayakkabıları çok uzun süre giyen kadınlarda bu sorun daha çok meydana gelmemektedir. Dar ve ucu sivri burun ayakkabı giymekten kaçının.

Bu rahatsızlık erkeklere oranla kadınlarda dokuz misli daha fazla görünür. Fakat ameliyat sadece ağrılı başparmak çıkıntısına uygulanır. Ağrısız başparmakları ameliyat etmek uygun değildir. Genellikle ağrısız başparmak çıkıntısının cerrahi bir müdahaleye ihtiyacı yoktur. Bu rahatsızlığı en kolay yenebilmek ayaklara uygun ayakkabı ile ortadan kalkabilir.
Ayakkabınızda Bunlara Dikkat Edin

  • Her aldığınız ayakkabı modelini deneyerek alın. Çünkü alınan modele göre ayak numaranız değişiklik gösterebilir.
  • Ayaklarınıza mümkün olduğu kadar en uygun biçimdeki ayakkabıyı alın.
  • Yaş ilerledikçe ayak numarası değişiklik gösterebilir. Bunlara dikkat edin.
  • Her iki ayağı da ölçün. Çoğu kişinin bir ayağı diğer bir ayağından büyük ya da küçüktür. Ayakkabıyı daha büyük çıkan ayağınızda deneyin.
  • Ayakkabıların ayağınıza tam olduğundan emin olun. Emin olmak için denediğiniz ayakkabı ile yürüyün.

Topuklu Ayakkabıda Dikkat!
Topuklu ayakkabı giyiminde sürenin fazla artması ayak fonksiyonunu bozar ve bu sorun bölge fonksiyonlarını etkiler.