Babet mi Topuklu mu?

Babet mi Yüksek Topuklu Ayakkabı mı Daha Sağlıklı?

Avustralyalı bilim adamlarının yaptıkları bir çalışmaya göre; sürekli yüksek ökçeler üstünde duranlar, arada düz ayakkabı giydiklerinde yaralanma riski alıyor.

Yüksek topuklar, modanın vazge­çilmez parçası. Ama yine aynı topuk­lar, kadınlar için bir çeşit işkenceye de dönüşebiliyor. Uygulamalı fizyoloji dergisi Journal of Applied Physiology de, kısa bir süre önce, Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarının bu konuda yaptıkları bir araştırmaya yer verdi. Araştırma için dokuz kadın, iki yıl süreyle, haftada en az 40 saat boyunca 5 santimetrelik topuklu ayakkabılar giydi. Bu dokuz kadın, yine iki yıl boyunca haftada 10 saatten daha az süre topuklu ayakkabı giyen 10 genç kadınla karşılaştırıldı. Araştırmada, her iki deney grubunun da bacak kaslarının hareketleri ve ref­leksleri incelendi. Topuklu ayakkabı giyenlerin ayakları sürekli bükülü vazi­yette ve parmakları yukarıyı gösterecek şekilde duruyor. Baldırlarındaki kaslar giderek kısalıyor. Kısalan baldır kasları, mekanik zorlanmaya sebep oluyor. Bu da kas yorgunluğuna yol açıyor. Kasta­ki zorlanmanın fazlalaşması yaralanma riskine davetiye çıkarıyor. Ökçeliden düz ayakkabıya geçmek de yaralanma tehlikesini artırıyor. Bizde konunun uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi bu konudaki görüşlerini aktarıyor;

Yüksek Topuk Bel Ağrıtır

Babetler rahat görünebilir ama düz ve içinde hiçbir destek yok. Kavis çöktüğü anda ağrı başlıyor. Babet içinde hiçbir destek olmadığı için gün içinde çabuk yorulma, bel ve diz ağrısı yapıyor. İnce topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar ise en rahatsız ve sağlık için zararlı ayak­kabı türü.

Topuk yükseldikçe yük tekrar dize ve bele dönüyor, diz ve bel ağrısı gelişiyor. Dolgu topuklu diye tanımlanan ayakkabı türü ideal ayakkabı tanımına yakın.

İdeal ayakkabı tarifi; önü yuvarlak ve geniş. Mümkünse bağcıklı, topuğu da 5 ila 10 pont yüksekliğinde olması lazım.

 

Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladı. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery’de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 2007 yılında Türkiye’deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtı. 2010 yılından beri ise kendisine ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktadır.