Yaşamımızda insanların büyük oranı bel ve sırt ağrıları çekmektedir bazı ağrılar hafif bazıları ise çile verici şekilde insanları zor duruma sokmaktadır. Hatta bazen insanlar hareketsiz kalmaktadırlar.

Bel ve sırt ağrıları şu şekilde meydana gelmektedir. Çokça oturmaktan, yatmaktan, çalışmaktan ve dengesiz bir şekilde hareket etmekten vücut pozisyonlarımız dengesini ve olması gereken  porsiyonu koruyamamasından  kaynaklanmaktadır.

Ağrıları azaltmakta En etkili yöntem 

Otuz beş, kırk dakika kadar oturmalarımızda kalkmalıyız biraz hareket etmeliyiz vücudumuzu esnetmeliyiz hatta uzun oturmalarımızdan sonra  belimizi ve boynumuzu diğer tarafa doğru esnetilmelidir. Bildiğimizden daha fazla fayda vericidir. Vücudumuzun yapısı ve yaradılışı gereği bu tür ağrılar hep olmuştur olacaktır son vermenin çözümü ise dengeli ve sürekli olarak egzersiz yaparak esnek ve hareketli bir vücuda sahip olmaktan geçmektedir. Vücudumuzu sürekli olarak ağrı yapacak şekilde kullanmamız zar yırtılmalarına ve eklem sıvılarına oldukça etkili olur zaten bu tür durumlar bize ağrı olarak dönüş yapar.
Peki, nasıl en aza indirebiliriz?
Günlük ya da haftalık yürüyüşler oldukça faydalı olmaktadır.
Öncelikle ağır yük kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Hareketsiz bir şekilde uzun süre yatmaktan ve oturmaktan kaçınılmalıdır. Dengesiz hareketlerden uzak durulmalıdır. Çokça bilgisayar kullanmaktan eğri pozisyonda kalmaktan kaçınılmalıdır.
Hayat belinizi bükmesin bu fiziksel olarak olmak zorunda da değildir. Fiziksel olarak bu sıkıntıları yaşamamak ya da daha aza indirebilmek için yukarıda anlattığımız gibi yaşamımızı devam ettirmemiz gerekmektedir. Bu sorunları psikolojik olarak da yaşanabilmektedir. Bu sebeple de kendinizi sakin ve stresten uzak tutmak oldukça faydalı olacaktır. Peki bu nasıl olacak işte bu da sporla ve günlük ya da haftalık egzersizlerle tabiki de bunu yaparak kendimizin öz güvenini de yerleştiği görülmektedir günlük streslerden ve ağırlıklardan kurtulamasak bile ki tamamen yok etmemiz imkansızdır ancak en aza indirmek bu şekilde  başarı elde edecektir. Sonrasında ise hayatımız daha başarılı ve sakin bir şekil alacaktır.