Ayak ve ayak bileği doktorları sorunların erken tespiti için ebeveynlere birtakım tavsiyelerde bulunuyorlar.
Büyümenin bir parçası mı yoksa ciddi bir sorunun işareti mi?
Çocukların sağlık ve zindeliklerini takip etmek, sorunun geçici bir şey mi yoksa ciddi bir rahatsızlığın mı belirtisi olduğundan emin olmayan ebeveynler için karmaşık bir sorun olabilir. Bahar aylarının gelmesiyle ebeveynler de okul ve beden eğitimi gibi çocukları ile ilgili rutin gündemlerine geri dönerler. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi doktorları çocukların ayak sağlığını takip etmek için ebeveynlere bazı faydalı ipuçları sunuyorlar.
“Birçok pediatrik ayak problemi zamanla ve büyümeyle düzelirken, özellikle bazı işaretler ise ebeveynlere çocukların tıbbi desteğe ihtiyacı olduklarını söylemektedir” diyor Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde ayak ve ayak bileği doktoru olan Op. Dr. Selim Muğrabi.
Yaygın pediatrik ayak problemleri arasında pediatrik düztaban, parmak ucunda yürüme, içe basma, ayak kemeri bozukluları ve aşırı kemik büyümesi sayılabilir. Bu sorunlar ve de tedavileri farklı olmasına rağmen, ebeveynlere çocuğun ayağındaki problemin bir ayak ve ayak bileği doktoru tarafından belirlenmesi gerektiğini gösteren bazı ortak işaretler vardır:
• Geçmeyen ağrı, şiş ve kızarıklık.
• Ayağın belirli bir yerinde nasır oluşumu.
• Çocuğunuzun yürüyüşünde bozukluklar.
• Bacak ve uyluk kemiğinin içe dönmüş gibi görünmesi.
• Zayıf veya çabuk yorulan ayak bileği.
“Rutin bir muayene sırasında çocuğun ayak sağlığının da kontrol edilmesi en az diğer kontroller kadar önemlidir. Bu sorunların çocuğun büyümesini ve gelişimini olumsuz etkilememesi için çocuk doktorları ile ayak ve ayak bileği doktorlarının iş birliği yapması gerekir” diyor Op. Dr. Selim Muğrabi.
Bu sorunların tedavisinde uygulanacak yöntemlerin bazıları doktorların kontrolünde ebeveynler tarafından gerçekleştirilebilir. Ayakkabı değişimi, ortotik araç kullanımı ve fizik tedavi gibi nispeten basit tedavilerin yanında ayak desteği (ortez), steroid enjeksiyonu veya ameliyat gibi daha derin tedaviler içerisinden çocuğunuzun uzun dönemde sağlığı için hangisinin uygulanması gerektiğini size ancak bir ayak ve ayak bileği doktoru söyleyebilir.