Çocuklarda ayak ve ayak bileği problemleri çoğu zaman fark edilmez. Belirti ve semptomlar zayıf olabilir ve bazen de çocuklar neyin yanlış olduğunu açıklayamazlar. Ancak, büyüyen ayakları korumak ve problemlerin erken kontrol edilmesini sağlamak önemlidir.
Uzmanlara göre ebeveynlerin dikkat etmesi gereken beş uyarı sinyali şunlardır:
 

  1. Çocuk Akranlarına Yetişemiyorsa; Çocuklar ayaklarının ya da bacaklarının yorulması nedeniyle spor ya da sokak oyunlarında akranlarından geride kalabilir. Düztaban olan çocuklarda yorgunluk daha sık görülür. Ayakları fonksiyonlarını olması gerektiği gibi yerine getiremediğinden ayak ve bacaktaki kaslar çabuk yorulur.
  2. Çocuk Genellikle Sevdiği Faaliyetlerden Kendi İsteğiyle Çekiliyorsa; Çocuk katılım gösterme konusunda isteksizse, bu durum topuk ağrısı (8 ila 14 yaş arasındaki çocuklarda sıkça görülün bir problemdir) nedeniyle olabilir. Spor sırasında tekrarlanan baskı kas gerilmesine ve çocuğun topuğundaki zayıf bölge olan büyüme kıkırdağında iltihaplanmaya neden olabilir.
  3. Çocuk Size Ayaklarını Göstermek İstemiyorsa; Çocuklar ağrı hissedebilir veya ayaklarının veya tırnaklarının görünümünde bir değişiklik fark edebilirler, ancak doktora gitme korkusuyla ebeveynlerine söylemezler. Doktorlar, ebeveynleri çocuklarının ayaklarını genç yaşlardan başlayarak inceleme alışkanlığı kazanmaya teşvik ediyorlar. Nasır, istenmeyen büyümeler, ciltte solgunluk veya kızarıklık ve ayak tırnaklarında şişlik gibi görsel değişikliklere dikkat edilmelidir.
  4. Çocuğunuz Sıklıkla Takılıyor ve Düşüyorsa; Tekrarlanan sakarlıklar içe basma, denge problemleri veya nöromüsküler hastalıkların belirtisi olabilir.
  5. Çocuk Ağrıdan Şikâyetçiyse; Bir çocuğun ayak ağrısına sahip olması normal değildir. Yaralanmalar basit görünebilir, ancak ağrı veya şişlik birkaç günden fazla sürüyorsa, çocuğunuzun ayağını kontrol ettirmelisiniz.

 
Eğer çocukta bu belirti veya şikâyetlerden herhangi biri varsa, derhal bir ayak ve ayak bileği doktoru tarafından doğru tanı ve tedavi için muayene edilmelidir.