Aynı Ayakkabı 2 Gün Giyilmesin

Çocuk Ayağı

Op. Dr. Selim Muğrabi’nin turkiyegazetesi.com.tr’den Ziyneti Kocabıyık ile yapmış olduğu röportajı siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşıyoruz.

“Okula başlayan çocuğun sabahtan öğleye ya da akşama kadar ayakkabılarını çıkaramaması sebebiyle ayak problemlerinin ortaya çıkabileceğini belirten ayak sağlığı uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, aynı ayakkabının 2 gün üst üste giyilmemesi gerektiğini söyledi.”

Okula giden çocuğa mümkünse spor ayakkabısı giydirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Muğrabi, “Okula giden çocuğun minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekiyor. Aynı ayakkabıyı üst üste giymek, havasızlığa, ayakkabının içinde bakteri ve mantar enfeksiyonların oluşmasına yol açar. Çocuklar uzun saatlerini aynı ayakkabıyla geçirdiklerinde ayak şiştiği için ayakkabı şeklini kaybeder. Şekli bozulan ayakkabı ile beraber ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da bozulur. Bu da çeşitli ayak problemlerine yol açar” dedi.

 

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/580869.aspx


 

Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladı. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery’de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 2007 yılında Türkiye’deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtı. 2010 yılından beri ise kendisine ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktadır.