Mantar ve Bakteriyel Nedenleri Birbirinden Ayırmak
Ayağınız ne kadar temiz olursa olsun enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmalarla sürekli temas halindedir. Mantar ve bakteriler bu tür enfeksiyonların birinci aktörleridir. Bağışıklık sistemimiz çoğu zaman hastalık taşıyan bu patojenleri uzak tutmayı başarır. Ancak bu mikroorganizmalar bağışıklık sisteminizin zayıf olduğu ve patojenin de güçlü olduğu bir dönemde veya derideki bir açıklıktan faydalanarak kolayca hassas dokulara ulaşabilirler.
Ayak enfeksiyonun belirtileri genellikle oldukça hafiftir ve evde tedavi edilebilir. Ancak ciddi tehdit içeren ve hatta hayati tehlikeye neden olabilecek bazı türlerin tedavisinde hastanede yatmayı da içeren daha etkili tedavi yöntemleri uygulanabilir. Enfeksiyona yakalanmamak için dikkat etmeniz gereken bazı genel şeyler vardır.
Mantar kaynaklı ayak enfeksiyonları, soyunma odası veya spa gibi bir ortamda ayak veya tırnak enfeksiyonu kapmış birileri için bildik bir durum olabilir. Patojenik mantarlar özellikle güçlüdürler ve sağlam ciltlerde bile yayılabilirler. Ayak özelliklede ayak parmaklarının arasındaki yumuşak ve nemli dokular kök salarak yayılması için ideal ortamlardır. Enfeksiyona yakalanmak için gereken tek şey ayağın mikroplu ve nemli bir yüzeye temasıdır.
Ayak mantarı enfeksiyonları inatçı ve tedavisi zor olabilir, ancak nadiren hayati tehlikeye neden olurlar.