Sıkça Görülen Ayak Enfeksiyonları

Mantar ve Bakteriyel Nedenleri Birbirinden Ayırmak

Ayağınız ne kadar temiz olursa olsun enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmalarla sürekli temas halindedir. Mantar ve bakteriler bu tür enfeksiyonların birinci aktörleridir. Bağışıklık sistemimiz çoğu zaman hastalık taşıyan bu patojenleri uzak tutmayı başarır. Ancak bu mikroorganizmalar bağışıklık sisteminizin zayıf olduğu ve patojenin de güçlü olduğu bir dönemde veya derideki bir açıklıktan faydalanarak kolayca hassas dokulara ulaşabilirler.

Ayak enfeksiyonun belirtileri genellikle oldukça hafiftir ve evde tedavi edilebilir. Ancak ciddi tehdit içeren ve hatta hayati tehlikeye neden olabilecek bazı türlerin tedavisinde hastanede yatmayı da içeren daha etkili tedavi yöntemleri uygulanabilir. Enfeksiyona yakalanmamak için dikkat etmeniz gereken bazı genel şeyler vardır.

Mantar kaynaklı ayak enfeksiyonları, soyunma odası veya spa gibi bir ortamda ayak veya tırnak enfeksiyonu kapmış birileri için bildik bir durum olabilir. Patojenik mantarlar özellikle güçlüdürler ve sağlam ciltlerde bile yayılabilirler. Ayak özelliklede ayak parmaklarının arasındaki yumuşak ve nemli dokular kök salarak yayılması için ideal ortamlardır. Enfeksiyona yakalanmak için gereken tek şey ayağın mikroplu ve nemli bir yüzeye temasıdır.

Ayak mantarı enfeksiyonları inatçı ve tedavisi zor olabilir, ancak nadiren hayati tehlikeye neden olurlar.

Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladı. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery’de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 2007 yılında Türkiye’deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtı. 2010 yılından beri ise kendisine ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktadır.