Hastalarımın bana en çok sorduğu şey “Neden topuğum ağrıyor?” sorusudur.
Topuk ağrısının birçok sebebi olabileceği gibi biz ayak ve ayak bileği doktorları topuk ağrısını genel olarak dört sınıfta değerlendiririz, Topuk dikeni, Aşil Tendonu Enfeksiyonu, Bursit ve Sinir Ağrısı. Sorunun tam olarak doğru bir teşhisi ağrının tam olarak nerede olduğuna ve ayağın mekanik hareketinin ağrıdan nasıl etkilediğine bakılmalıdır.
Topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olan topuk dikeni, topuktan ayak parmaklarına kadar uzanan bağdokunun iltihaplanmasıdır. Hastada bu rahatsızlık bulunduğunda, bu bağdoku önce tahriş olur sonra da iltihaplanarak topuk ağrısına veya ayak kemerinde ağrıya neden olur. Topuk dikeni ayağın çalışma şeklindeki mekanik sorunlara işaret eden bir ağrıdır. Genellikle topuk dikenini germe eksersizi; dinlenme; ayak tabanı ve ayakkabı değişiklikleri; ortotik araçlar; gece splinti ve enjeksiyon tedavisi gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebilmekteyiz. Birçok hasta bu koruyucu tedavilere yanıt verirken, bazı hastalarda sorunun düzeltilmesi için ameliyat gerekli olabilmektedir.
Aşil tendonu enfeksiyonu da topuk ağrısına sebep olabilmektedir. Basketbol ve tenis gibi yüksek çarpma etkisine sahip spor türleriyle meşgul olan sporcu hastalarda “aşırı kullanıma” bağlı olarak sıklıkla görülmektedir. Aşil tendonunu zorlayan ani hızlanma ve art arta yapılan hareketler tendonda ani bir gerilmeye neden olur ve tendon içerisinde mikro yaralanmalara yol açar. Aşil tendonu enfeksiyonunu tedavi etmek için genellikle ayak yürüyüş botu veya alçı kullanılarak sabitlenir, ayrıca fizik tedavi, ortotik araçlar ve buz da tendon tedavisine yardımcı olan uygulamalardır. Tendon hasarı fazla olduğunda veya ameliyatsız yöntemler işe yaramadığında ameliyat gerekebilir.
Topuk ağrısının sıklıkla görülen bir başka sebebi bursit denilen topuk yağ yastığı travmasıdır. Topuk içerisindeki küçük sıvı dolu kesenin iltihaplanarak, topuktaki yağ yastığında kızarıklığa ve şişliğe yani bursite sebep olmaktadır. Topuğu sürtünmelere karşı koruyan bu yağ yastığında tekrarlayan hareketlerden dolayı enfeksiyon meydan gelir veya ayakkabıdan dolayı tahriş olur. Bursit en fazla topuk ve ayak parmaklarını etkilemektedir. Bursit tedavisi dinlenme, buz ve enfeksiyon önleyici ilaç tedavisi, ayak tabanı kullanımı ile enfeksiyonu ve ağrıyı önlemek için kortikosteroid enjeksiyon uygulamalarını içermektedir. Bu koruyucu metotlar ağrıyı dindirmede yeterli olmadığında ameliyat gerekebilir.
Son olarak, topuk ağrısının daha nadir görülen bir sebebi de sinir ağrısıdır. Ağrı sinirlerle ilgili olduğunda daha çok yanma veya elektik şoku hissi gibi veya topuktan ayaktan doğru genellikle de ayak parmaklarına doğru yayılan bir ağrı şeklindedir. Hastalar çoğu zaman bana topuklarının “yandığını” söylerler. Bu sinir ağrısına yardımcı olabilecek ilaçlar vardır, ancak bu durumda ağrıya neden olan sıkışmış sinirin açılması için bir sinir dekompresyon ameliyatına ihtiyaç duyulur. Bu hastalar çoğu zaman doğru tedavi için ayak ve ayak bileği doktorunu ziyaret etmeden önce birkaç yanlış tanıya kapılma eğilimindedir.
Topuk ağrınızın nedeni hangisi olursa olsun, ben her zaman hastalarıma doğru bir teşhis için bir ayak ve ayak bileği doktoruna görünmelerini tavsiye ediyorum. Uzmanlığımızın özellikle ayak ve ayak bileği alanında olması ve sadece bu alana özel aldığımız eğitim hastalarımızı rahatsız eden şeyi doğru bir şekilde tespit etmemizi ve onlara en etkili tedaviyi sunmamızı sağlıyor.  
Size en yakın bir ayak ve ayak bileği doktoru bulmak için, fulya ayak cerrahisi merkezinin sayfasını, https://www.fulyaayakcerrahisi.com adresini inceleyebilirsiniz.