İnsanlar ayak parmaklarından birinin ekleminde anormal bir yükselme eğilimi olduğunu fark ettiklerinde, çoğu zaman bunun içe kıvrık ayak başparmağı olduğunu düşünürler. Ancak çoğu zaman, kendi kendine konulan tanı doğru değildir ve gerçekte gördükleri, özellikle ikinci ayak parmağında ise, ayaktaki bağ dokusunda ciddi bir yaralanmadır. Bu nedenle, kesin bir tanı koyulması özellikle önemlidir.
İkinci parmakta görülen içe kıvrık ayak parmağı tedavisine getirilen yenilenmiş bir bakış, serçe parmağı gibi diğer ayak parmaklarında içe kıvrık ayak parmağına neden olan faktörlerin aynısı olmayabileceğini ortaya koymaktadır. Ayağa uygulanan baskıyı dağıtan ikinci parmağın (tabana ait plaka bağ dokusunun) altındaki hamak benzeri iskeleye yapılan ciddi bir zedelenmenin sonucu olabilir.
İçe kıvrık ayak parmakları hafif deformasyonlar şeklinde başlayabilir ancak tedavi edilmeden bırakılırsa zaman içinde giderek kötüleşir. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi’nden bir ayak ve ayak bileği cerrahı Op. Dr. Selim Muğrabi, “İçe kıvrık ayak parmaklarından muzdarip hastalar, ayakkabı giydiklerinde, etkilenen ayak üzerinde sıkça ağrı veya tahriş yaşarlar ve ayakkabının sürtünmesinden kaynaklı ayak parmakları üzerinde veya arasında nasır veya deri birikimi görebilirler” diyor. “Ancak, bir hasta bir tabana ait plaka bağ dokusu yırtılması geçirdiğinde, duygu genellikle ayağın topundaki şiddetli ağrı veya ayağınızın “kemiklerinin üzerinde yürümesi hissi” olarak tanımlanır. İkinci ayak, bir çekiç gibi yukarı doğru bükülmüş gibi görünür ve kırmızı hatta şişmiş bile olabilir” diye ekliyor.
Bir hasta ayak ağrısı veya parmak deformasyonu yaşıyorsa, hemen bir ayak ve ayak bileği cerrahı tarafından muayene edilmesi en iyisidir. Op. Dr. Selim Muğrabi, “Zamanında tanımlandığı zaman, ayak bağ dokusu yaralanmaları hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yollarla tedavi edilebilir. Cerrahi dışı müdahaleler, ayağı dinlendirmeyi ve anti-enflamatuar ilaçları içerir.” diyor.
Ancak, ikinci parmağı etkileyen tabana ait plaka yaralanmaları söz konusu olduğunda, ameliyat genellikle en başarılı uzun vadeli seçenektir. Op. Dr. Selim Muğrabi “Ameliyat sırasında, ayağın ‘kırılmış iskelesinde‘ dengeyi yeniden sağlayabiliriz” diye ekliyor. “Bunu yaptığımızda, genel olarak ikinci parmağın bir kez daha ayak parmakları ile aynı hizada olduğunu görüyoruz. Bu küçük ameliyat büyük bir sorunu düzeltir ve yırtılmanın neden olduğu orta ile şiddetli ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.”
Op. Dr. Selim Muğrabi’ye göre, bir tabana ait plaka bağ dokusu onarımı için ameliyat geçiren hastalar işlemi takiben genellikle çok iyi hissederler. “Her ne kadar bazı hastalar fizik tedaviye ihtiyaç duysalar da çoğu hasta altı haftalık acil iyileşme süreci geçirir ve nadiren koltuk değneği kullanırlar” diye ekliyor.