Günlük yürüyüşünüzü mü yapıyorsunuz yoksa bir maratona mı hazırlanıyorsunuz, ayaklarınız bunun etkisini hisseder. Op. Dr. Selim Muğrabi “Ayaklar destek sağlar ve etkinin çoğunu emer, böylece kolayca kötüye kullanılabilirler” diyor. “Aktif hastalarımın birçoğu bana, erken yaşta önlenebilecek bir ayak problemiyle geliyor.” Op. Dr. Selim Muğrabi bize aktif insanlar için ayak bakımına dair ipuçları veriyor.

Yeni Başlayanlar: Ayaklarınıza Fazla Yüklenmeyin

Bir spor programına ilk başladığınızda ayaklarınız sızlayacaktır. Bu, özellikle fazla kiloların olanlar için geçerlidir – bu ayaklar üzerindeki baskıyı arttırır. Düşük etkili bir egzersizle başlayın – koşmak veya tenis oynamak yerine yürümek veya bisiklete binmek veya yüzmekle başlayın. Op. Dr. Selim Muğrabi “Başlamak için yüzme veya bisiklet gibi ayak faktörünün daha az olduğu düşük etkili bir egzersiz yapmayı deneyin” diyor.

Doğru ayakkabılar

Dolabınızda veya elinizin altındaki rafta duran her şeyi giymekten ziyade, seçtiğiniz aktiviteye uygun ve doğru şekilde çalışan spor ayakkabıları alın. Uzun mesafeli yürüyüşler için giymeden önce onları kırın. Op. Dr. Selim Muğrabi ayrıca, ayakkabılarınızı satın aldığınız sırada rahat değillerse sonrasında da rahat olmayacaklarını söylüyor. Sadece kutudan çıkardığınızda rahat olan ayakkabıları satın alın.

Ayaklarınızı ve ayak parmaklarını esnetin

Op. Dr. Selim Muğrabi, ayakların esnetmenin ayak yaralanmalarını önlemeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Antrenmanlardan önce ve sonra ayak, ayak bileği ve ayak parmaklarını esnetmeyi önerir.

Ayağınızı Temiz Tutun

Mantar ayaklarınız için pusuda, atlet ayağına veya taban siğillerine yol açmaya hazır. Op. Dr. Selim Muğrabi spor salonundayken, havuz başında ve diğer ıslak veya buharlı yerlerde duş ayakkabısı giymenizi öneriyor. 

Taban siğilleri

Bir taban siğili ayağınızın altında düz bir çıkıntıdır ve genellikle ağrılıdır. Op. Dr. Selim Muğrabi  “Salisilik asit en iyi birinci basamak savunmadır.” şeklinde bir ifade kullanmaktadır. “Taban siğillerinden hızlı bir şekilde kurtulmak onları başkalarına ve vücudunuzun diğer bölümlerine yaymamak için önemlidir.”

Önlemek için Onları Şımartın

Ayaklarınızı tanıyın. Düzenli olarak esnetiyor ve masaj yapıyorsanız ve ayak banyosundan zevk alıyorsanız, tıbbi yardıma ihtiyacı olan değişiklikleri fark edip daha erken tedavi edilmelerini sağlayabilirsiniz. Op. Dr. Selim Muğrabi, sizlere bu ayak banyosunu satın almanız ya da ayaklarınızı şımartmak için günlük spa ziyareti yapmanız için gerekli bir bahane sunmaktadır. “Cildimin yumuşak kalmasını ve tazelenmesini sağlamak için hastalarıma haftada birkaç kez ayak banyosu yapmalarını öneririm.”