Ayak ortezleri, belirtilen özelliklere göre özel olarak üretilebilen veya “kullanıma hazır” olarak satın alınabilen ayakkabı tabanlarıdır. Özel ortezler genellikle prefabrik ayak ortezlerinden daha etkili ve daha kaliteli olarak kabul edilir. Özel ayak ortezinin yapabilecekleri şeyler şunlardır:

  • Anormal yürüme düzenini veya yürüyüşü düzeltmek
  • Ağrıyı azaltmak
  • Destek sağlamak
  • Kötüleşen ayak deformitesini önlemek veya buna karşı koruma sağlamak
  • Daha iyi konumlandırma sağlamak (ayak hizalama)
  • Ayağın belirli bir bölgesindeki baskıyı kaldırmak
  • Ayak ve alt ekstremitenin genel mekaniğini iyileştirmek

 

Özel Ayak Ortezleri Nasıl Yapılır?

Ayak ağrısının nedeni, yaralanma veya hastalık veya rahatsızlık nedeniyle mi olduğu, bireysel bir hasta için tasarlanan ayak ortezinin tipini belirleyen şeydir. Çıkarılabilir ayakkabı tabanlarını yapmak için, ayağın alçı veya 3 boyutlu lazer taraması ile kalıbı çıkartılır ve daha sonra gerekirse ayarlamalar yapılır.
 

Özel Bir Ayak Ortezi Kullanarak Kime Yardım Edilir?

Bir aydan uzun süredir ağrılı pes kavuslu erişkinlerde, özel ayak ortezleri, sahte ayak ortezine kıyasla 3 ay sonra ayak ağrısını azaltmıştır.
En az 5 yaşında olan çocuk artrit hastalarında, özel ayak ortezleri destekleyici ayakkabı giymeye kıyasla 3 ay sonra ayak ağrısını azaltmıştır, ancak prefabrik neopren ayakkabı tabanlarına kıyasla 3 ay sonra ağrıyı azaltmamıştır.
Romatoid artritli erişkinlerde, özel ayak ortezleri, hiçbir tedaviye kıyasla 3 ay sonra arka ayak ağrısını azaltmıştır, ancak 3 yıl sonra ayak ortezine kıyasla ayak ağrısını azaltmamıştır. Özel ortezler, ayak parmak eklemindeki ağrıyı 6 hafta veya 3 ay sonra destekleyici ayakkabılardan veya özel olmayan ayak ortezinden daha fazla azaltmamıştır.
Tabana ait fasiit için, özel ayak ortezleri, sahte ortezlere kıyasla 3 veya 12 ayda ağrıyı azaltmamıştır. Özel ortez bu hastalarda gece atellerinden üstün olmamıştır. Tabana ait fasiitli hastalar için, 2 haftadan sonra ayak ağrısını kombine manipülasyon, mobilizasyon ve germe tedavi planından daha fazla azaltamayabilir.
60 yaşından küçük olan halluks valguslu hastalarda, özel ayak ortezleri 6 ay sonra ayak ağrısını tedaviye kıyasla azaltmıştır, ancak 6 ya da 12 ay sonra ameliyat kadar etkili olmayabilir.
Özel ayak ortezini kullandıktan sonra meydana gelen iyileşmeler mütevazı seviyede kalmıştır – 100 puanlık bir ölçekte 11, 14 veya 19 puan. Ancak, herhangi bir rahatlama bile ayak ağrısı çeken insanlar için önemlidir. Ayak ağrınızın devam etmesi durumunda doktorunuza ayak ortezinin size yardımcı olup olmadığını sorun.