Kıkırdak Sorunları

Kıkırdak Sorunları

Fiziksel aktivite azlığı, Fazla kilolar sürekli aynı pozisyonda oturmak gibi eylemler daha erken yaşlardan itibaren kıkırdak sorunlarına sebebiyet vermektedir. uzmanlar kıkırdak sorunları ve bu sorunların tedavi yöntemleri ile alakalı bilgiler verdi.

60 kilo olan kişinin dizlerinin üzerindeki yük 480 kilo

Kıkırdak beslenemeyen, damarı olmayan ve kanlanmayan bir bölgedir.  kıkırdağın üzerinde bir deformasyon oluşur ise bu geri dönüşümsüz bir rahatsızlığa sebep olabilir. Kıkırdak sorunları en çok çeken ve yaşayan insanlar  genellikle aşırı kiloları olan insanlardır.

Çeşitli eylemlerde  dizlerin üzerine binen yük normal vücut ağırlığının 8 katına kadar çıkabilmektedir.  söyle kim bir insan Merdiven çıkarken vücudunun 3 katı, Merdiven inerken vücudunun 5 katı, yerde çömelme pozisyonunda otururken vücudunun 8 katı kadar dizlerine yük bindirmektedir.

Yani 60 kiloda olan bir insan  dizlerini kırar bir şekilde çömelerek oturuyorsa dizlerine yüklediği yük 480 kilodur. 80 kiloda olan bir insan ise dizlerini kıracak şekilde oturursa total de üzerine binen yük tam olarak 640 kilodur. Örnek olarak kıkırdak problemi yaşayan bir kişinin boyu 1.80  ise kilosunun en fazla 80 kilo olması gerekir.  Bahsettiğimiz kişi 80 kilonun üzerine çıkarsa kıkırdak problemi ileri safhaya geçer.

Ofis çalışanı kadınlarda diz ağrısını artıran neden stres

Kadınlarda kıkırdak sorunları erkeklere oranla çok daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Kadın eğer ki ofiste çalışıyorsa sırt, boyun ve bel  ile beraber diz ağrıları da çok yoğun bir şekilde görülür. Kıkırdak sorunlarının ortaya çıkmasının en büyük sebeplerinden biri de strestir.  Aynı zamanda stres yaşanılan ağrıların 4-5 kat daha da fazla artmasına sebebiyet vermektedir.

Tabanı çok düz olan ayakkabılardan uzak durun

Tabanı düz olan ayakkabılar da kıkırdak sorunlarına davetiye çıkartmaktadır. İnce tabanlı terlikler ve babet tipi ayakkabılar kıkırdak sorunlarını tetiklemektedir. Bahsettiğimiz bu tip ayakkabılar ayağı tam manası ile taşımadığı için ayağa çok ciddi zararlar verir ve dize ekstra yükler binmesine sebep olur.

40 yaşından sonra spor yaparken dikkat!

40 yaşından sonra dizel indirebilecek sporlar tercih edilirse diz kıkırdağı bir anda bozulabilir.  40 yaşından sonra tenis, kürek, bisiklet tarzı sporlar da dizler kıvrıldığı için dize aşırı miktarda yük binmesine sebep olur. İşte bu kıkırdağı bozan hususlardan bir tanesidir. Bunların sonucunda şiddetli ağrılar beraberinde ise şişmeler meydana gelebilir. 40 yaşına kadar spor yapmamış bir insan, bir anda spor yapmaya karar verirse yapacağı spora başlamadan önce düşük tempoda kendini bu spora alıştırılmalı. Zaman içerisinde tempoyu yükselterek yapacağı spora devam edebilir.

Yeni teknikler sayesinde hastaların şikayetleri azalıyor

Kıkırdak  tedavisinde son kullanılan  tedavi şekilleri oldukça çeşitlidir. Yüzeye özel millerle delikler açarak ve aynı zamanda orayı kanatarak  kıkırdakla doldurma tekniği mikrokırık, kıkırdağın içerisindeki bozulmuş bölgeye sağlam bir bölgeden doku getirerek yerleştirme “ mozaikleme yöntemi”, hastanın dizinden kıkırdak parçaları alınması ile o parçaları üretip tekrardan kıkırdak dokusu haline getirmek, gibi çeşitli tedavi şekilleri mevcuttur. Bu yöntemler sayesinde kıkırdağa benzeyen bir doku oluşturulabilmektedir. Bu doku sayesinde hastaların şikayetleri oldukça azalmaktadır

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir