Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı, düşünülenin aksinde toplumda oldukça yaygın ve bulaşıcı olmayan bir enfeksiyondur. Tırnak mantarı, insan yaşamının kalite standardını bir hayli düşürmektedir.

El ve ayak tırnaklarında oluşan bu enfeksiyonların tedavisi sanıldığı kadar kısa sürede yapılmamaktadır.Tedavisi oldukça uzun sürmektedir ve çok güçlü ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi için kullanılan ilaçların piyasada çok fazla çeşidi mevcuttur.

İlaçların bazıları tırnağa sürülürken bazıları ise hap olarak içilmektedir. Kişide tırnak mantarı mevcut ise doktora başvurmadan kesinlikle kendi tedavisi kendi yapmamalıdır. Bu oldukça tehlikeli bir harekettir.

Bunun sebebi ise kullanılan bazı ilaçların çok ciddi yan etkilerinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. O yüzden doktor kontrolünde doğru ilaçlar ve doğru bir tedaviyle bu hastalık giderilmelidir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı, tırnağın keratin yapısının bozulmasıyla meydana gelen bir enfeksiyondur. Aşağıda belirtmiş olduğumuz tırnak mantarı belirtileri sizde de mevcutsa direkt olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Formumuzu doldurarak doktorumuza dilediğiniz soruyu sorabilir, sağlık personellerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Tırnağın Keratin yapısını bozan faktörler;

 • Yanlış tırnak kesimi
 • Pedikür
 • Yanlış ayakkabının tırnağa uyguladığı basınç
 • Travmalar
 • Çeşitli hastalıklar
 • Çinko eksikliği
 • Yaş

Tırnak mantarının bir diğer adı da Onikomikoz’dur. Onikomikoz genel olarak ayaklarda görülmektedir ancak nadir de olsa ellerde de görülebilmektedir. Onikomikoz, tırnağın altında bir tabaka oluşması ile ortaya çıkar. Enfeksiyon büyüdükçe tabaka kalınlaşır, sarı noktalar çoğalır ve bu da tırnağın kırılmasına neden olur. Tırnak mantarı, tedavi edilmezse bu enfeksiyon vücudun farklı bölgelerine de aksedebilir. Bunun sebebi makalenin başında söylediğimiz gibi bulaşıcı olmasından kaynaklıdır. Bu enfeksiyonun vücudun farklı bölgelerine aksetmemesi için tedavi edilmesi gerekir. Tırnak mantarı enfeksiyonunun toplumda yaygınlığı ortalama %10 civarındadır. Ancak bu oran 60 yaş ve üzerindeki insanlarda 2 katına çıkmaktadır. Teşhisin erken yapılıp tedaviye başlanması her hastalıkta olduğu gibi Tırnak Mantarında da önemlidir.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Sayacağımız belirtiler tırnağınızda varsa yüksek ihtimal tırnak mantarı hastalığına sahipsiniz demektir.

 • Tırnağın şekli bozulmuşsa
 • Kolay kırılıyorsa
 • Rengi koyulaşmışsa
 • Kurumuş, kalınlaşmış yada parçalanmışsa
 • Şüphelendiğiniz tırnaktan koku geliyorsa
 • Tırnak, parlaklığını yitirmiş ve matlaşmış ise

Yukarıda saydığımız belirtilerin en az bir tanesi sizin tırnağınızda varsa sizde tırnak mantarı olması durumu muhtemel olabilir, kesin bir tanı için mutlaka bir hekime muayene olmanız gerekmektedir. Bu durumda size vereceğimiz en güzel tavsiye acilen bir uzman doktora başvurmanızdır. Düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırdığınız takdirde tırnakta mantar oluşumu yavaş yavaş kaybolacaktır.

Enfeksiyon kapmış olan tırnaklar, tırnak yatağından ayrılabilmektedir. Hal böyle olunca ağrı meydana gelir ve kötü bir koku duyabilirsiniz. Problemi kendi kendinize çözmeyi denemeniz daha kötü sonuçlar doğurabileceğinden direkt doktora başvuru yapmanız gerekmektedir. Tırnak mantarının yanında birde diyabetiniz varsa kesinlikle uzman bir doktordan yardım almalısınız.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Eğer ki tırnak mantarı enfeksiyonu kapmış iseniz ve bu enfeksiyon fazla ilerlememişse;

 • Ayaklarınızı daima kuru ve temiz tutun.
 • Tırnaklarınızı kendiniz kesmeniz yanlış bir kesimle sonuçlanabilir, bu durum mantarı daha da ileri bir seviyeye taşır bu sebepten düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırın.
 • Uzman hekimin uygulayacağı tedavide önerdiği ilaçları düzenli kullanın

Tırnaktaki enfeksiyonun geliştiği durumlarda ise lazer tedavi yöntemi ile tırnaktaki mantar enfeksiyonu tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavi yönteminde ana amaç tırnak yatağına ve tırnak altındaki kılcal damarlara uygulanan ısı sayesinde tırnağın daha hızlı ve kaliteli uzamasını sağlamaktır.

Tırnak Mantarı Videoları