Sportif Performans Değerlendirmeleri

Sportif Performans Değerlendirmesi

Spor bilindiği üzere yüksek güç, efor ve dayanıklılık gerektiren bir aktivitedir. Sporla uğraşan bir insanın beslenmesinden tutun uykusuna yada yaşam şartlarından tutun fiziki koşullarına kadar her türlü performans üzerinde ciddi bir etkisi mevcuttur. Sporcunun dayanıklılığı ve performansı bir seviyeye geldikten sonra düzenli ölçümler sporcunun performansını daha da arttırdığı gibi sürekliliğini de sağlamaktadır. Sporcu bir insan için hangi branş, hangi aktivite olursa olsun ister kişisel ister takım halinde mücadeleye çıkılsın her zaman performansın en üst düzeyde olması gerekir. En azından başarılı olmak isteyen sporcu bu anlattıklarımızın bilincindedir. Sportif performans değerlendirmesi bahsettiğimiz bu dayanıklılığın, gücün ve performansın yeterliliğini ve eksikliklerini tespit etmek amacıyla yapılmaktadır. Bu test ve değerlendirmeler sadece sporcunun performansının seviyesini ölçmek için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda sporcunun sakatlık riski tespiti için de kullanılmaktadır. Sportif performans değerlendirmesi, son teknoloji aletlerle ve bilime dayalı şekilde sporcunun ölçümlerini gerçekleştirmektedir.

Sportif Performans Değerlendirmesi Neden Yapılmaktadır?

Sportif performans değerlendirmesi, sporcunun muvaffakiyetinde olabildiğince önemli bir rol oynamaktadır. Bu başarıya ilerleyen yolda sporcunun taşıdığı riskleri, alıştırma teknikleri ve çalışmaları taktiklerinin saptaması olabildiğince önemlidir. Bu değerlendirme sporcunun dayanıklılığının yanında gücünün de ölçülmesini sağlar. Oluşan ölçümler sonunda sporcunun taşıdığı eksiklikleri ve riskleri göz önüne alarak bir alıştırma izlencemi oluşturulur ve bu alıştırma izlencemi sporcuya sportif muvaffakiyet sağlar.

Antrenman izlencesi oluşurken sporcuların üstlendiği riskler geçmişte yaşadığı kazaların  saptamasıyla beraber ileride sporcuların kaza yapmalarını ya da sakatlanmalarının önüne geçmek yerine çok büyük bir ehemmiyet yer etmektedir.

Kesinlikle bütün sporcuların kondisyon, fizik ve dayanıklılığının daimi hale gelmesi istenen bir gayedir. Bu amaç doğrultusunda eğer sporcunun başarısında sansasyonlar oluyorsa bunun saptaması üstünde çalışmalar başlatılmalıdır. Bununla beraber sansasyona uğrayan sporcu üzerinde hususi olarak durulur ve yapılan saptamalar doğrultusunda müdahaleler başlatılır.

Sportif performans değerlendirmesi aynı zamanda sporcunun kabiliyetini de saptamaktadır. Bu metot umumi olarak küçük yaşta ki sporcuların hangi kolda daha başarılı olacakları üzerine bilgiler verir. Bu bilgiler doğrultusunda bu küçük sporcu hangi kola uygunsa o kolay yönlendirilir.