Parmak arası nasır ,Günümüzün en yaygın cilt problemlerinden bir tanesi nasır olarak bilinmektedir. Genel olarak el ve ayak bölgelerinde görülen nasır problemi, iltihaplı yaralar olarak da ifade edilebilmektedir. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülme riski olan parmak arası nasırları, tedavi aşamasında oldukça uzun süreler sonrasında iyileşen ve tamamen geçmeyen problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayak parmaklarının orantısız basınç altında kalması ile ortaya çıkan nasırlar, kadınlara yüksek ve sivri burun ayakkabı giyimine bağlı olarak ortaya çıkabilirken erkeklerde ise uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanabilmektedir. Genel olarak uzun ve orantısız ayak parmaklarına sahip bireylerde daha yaygın olarak görülen parmak arası nasır ı, bireyin ayakta durmakta zorluk çekmesine neden olabildiği gibi, akıntılar ise kötü koku yayılmasına neden olabilmektedir. genel olarak görüntü olarak da rahatsız bir durum yaratan parmak arası nasır larında, uzun süre bölgeyi hijyen tutmak, mikrop kapılmaması adına son derece önemlidir.

 

Parmak Arası Nasır ın Nedenleri

Parmak arası nasır nedenleri arasında yüksek topuk ayakkabı giymek, yanlış ayakkabı kullanımı ya da ayakta uzun süre kalmak gösterilebilmektedir.  Özellikle kadınlarda yüksek ve sivri burun ayakkabı trendinin artması ile birlikte ayak yapısı bozulmakta ve bu durumda parmaklar arasında basınç artararak nasır oluşumuna neden olmaktadır. Yine belirtilen durumlara ek olarak ayakta uzun süre kalma sonrasında parmakların birbirine sürtmesi ile de nasır oluşumu tetiklenebilmektedir. Genellikle ayak numarası büyük ya da ayak yapıları biçimsiz olan bireylerde görülen parmak arası nasırları, yürüyüşün ve ayakların aşırı derece de deforme olmasına neden olabilmektedir.

Parmak Arası Nasır Teşhisi

Parmak arası nasır teşhisi ile son derece basittir. Bireyler doktora gitmeden önce de parmaklarının arasında oluşan sert ve akıntılı yapıları tespit ederek, nasır olduğuna dair fikir yürütebilmektedirler. Ancak daha fazla ilerlememesi ve parmaği irite etmemesi adına bir doktora başvurmakta fayda bulunmaktadır. Nasır teşhisinden daha çok belirlenen nasırın tedavi edilme süreci son derece önem taşımaktadır. Tamamen geçmeyen nasır problemlerinde, ilerleme olmaması adına nasır oluşumu başladığı andan itibaren pamuk gibi yumuşak dokularla oluşumunun engellenmesine yadımcı olmakta fayda bulunmaktadır. Teşhiş edilmesi noktasında, kültür ve benzer testlerden yararlanılabildiği gibi pek çok doktor bu tarz problemler de bitkisel tedavi yöntemlerini de kullanmayı tercih etmektedir.

Parmak Arası Nasır Tedavisi

Parmak arası nasır tedavisi noktasında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken, ayağın her zaman nemsiz ve serin tutulmasıdır. Parmak aralarının nemli kalması nasırın mikrobunun yayılmasına neden olabileceği gibi hastalığın uzun süre geçmemesine zemin hazırlamaktadır. Aynı zaman da yine nasırlı olan bölgenin düzenli olarak masaj ile yumuşatılmasında ve nemlendirici kullanılmasında fayda bulunmaktadır. parmak arası nasırı önleyici pedlerden ya da destek ürünlerden yararlanmak, hem yürürken zorlanmamaya yardımcı olmakta hem de nasırın derinleşmemesine hizmet etmektedir. Daha sonrasında ise parmak arası nasır giderici ilaç ve kremleri düzenli olarak kullanmakta bireyin rahatlamasına yardımcı olabilmektedir. Uzun süre devam eden nasır probleminde, sabırlı olmak ve tedavi yöntemlerini düzenli olarak kullanmakta fayda bulunmaktadır. aksi takdirde nasır tekrar kendini yenileyebildiği gibi bireyin aynı acıları çekmesine de neden olabilmektedir. Belirtilen sorunların düzeltilmemesi ayak yapısının ve yürüyüş şeklinin bozulmasına da neden olmaktadır.