Brakimetatarsi ayağın önündeki kemiklerden birinin diğerlerinden önemli ölçüde daha kısa olduğu bir durumdur. Beş metatarsaldan herhangi birini etkileyebilmesine rağmen, çoğunlukla dördüncü metatarsalı etkiler. Ayağa bakıldığında, dördüncü ayak parmağının bitişiğindeki ayak parmaklarından daha kısa olduğu görünebilir. Bazen dördüncü ayak parmağı, üçüncü ve beşinci ayak parmakları onun altında birbirlerine değecek şekilde yukarı kaldırılmış gibi görünebilir.

Bu durum, etkilenen metatarsal kemik tam olarak gelişemediğinde veya büyüme plakası erken kapandığında ortaya çıkar. Kolayca röntgenle teşhis edilir.

Ayağın görünümü ile ilgili endişelerin ötesinde, kısaltılmış metatarsal yere tam olarak temas etmeyebilir veya kişinin vücut ağırlığından kendine düşen payı taşıyamayabilir, bu da ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir ve hatta sertleşen ekstra deri büyümesi anlamına gelen ve bir çakıl taşı üzerinde yürümeyi andıran nasır veya porokeratoz ile sonuçlanabilir.

Diğerlerinde cerrahi tedavi gerekebilir. Metatarsal kemik, harici bir fiksaj cihazı ile veya dahili olarak bir kemik grefti ile uzatılabilir.

Bazı durumlarda, brakimetatarsi herhangi bir ağrı veya rahatsızlığa neden olmaz ve dikkatli ayakkabı seçimi ile tedavi edilebilir. Diğer durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.