Aksesuar Naviküler Nedir?  

Aksesuar naviküler (os navicularum veya os tibiale externum), ayağın iç tarafında, taban çukurunun hemen üstünde bulunan ekstra bir kemik veya kıkırdak parçasıdır. Bu bölgeye bağlanan posterior tibial tendonun içinde bulunmaktadır.

Aksesuar naviküler doğuştandır (yani doğumda mevcuttur). Normal kemik yapısının bir parçası değildir ve bu nedenle çoğu insanda yoktur.

Aksesuar Naviküler Sendrom Nedir?

Aksesuar navikülere sahip olan insanlar, eğer herhangi bir problem yaratmazsa, durumlarından habersizdirler. Ancak, bu ekstra kemiğe sahip bazı kişiler, kemik ve / veya posterior tibial tendon kötüleştiğinde, aksesuar naviküler sendrom olarak bilinen ağrılı bir rahatsızlığa yakalanırlar. Bu, aşağıdakilerden herhangi birinin sonucu olabilir:

 • Ayak ya da ayak bileği burkulması gibi bir travma
 • Ayakkabıların veya ayağa giyilen diğer şeylerin ekstra kemiğe sürtünmesi sonucu oluşan kronik tahriş
 • Aşırı aktivite veya aşırı kullanım

Aksesuar naviküler sendromlu birçok insanda ayrıca düz tabanlık mevcuttur. Düz bir tabana sahip olmak posterior tibial tendonu daha fazla zorlar ve bu da aksesuar navikülerde iltihaplanma veya tahrişe neden olabilir.

Aksesuar Naviküler Sendromun İşaretleri ve Belirtileri

Ergenlik, belirtilerin ilk olarak ortaya çıktığı yaygın bir dönemdir. Bu, kemiklerin olgunlaştığı ve kıkırdakların kemiğe dönüştüğü bir zamandır. Ancak bazen, belirtiler yetişkinliğe kadar ortaya çıkmaz. Aksesuar naviküler sendromun işaretleri ve belirtileri şunları içerir:

 • Orta ayak üzerinde gözle görülür bir kemik çıkıntısı (ayağın iç tarafı, taban çukurunun hemen üstünde)
 • Kemik çıkıntısının kızarması ve şişmesi
 • Orta ayak ve taban çukurunda belli belirsiz ağrı veya zonklama, genellikle aktivite sırasında veya sonrasında meydana gelir

Teşhis

Aksesuar naviküler sendromu teşhis etmek için, ayak ve ayak bileği cerrahı, belirtiler hakkında sorular soracak ve ciltte tahriş veya şişlik olup olmadığını anlamak için ayağı muayene edecektir. Doktor, rahatsız olan bölgeyi anlamak için kemikteki çıkıntıya baskı yapabilir. Ayak yapısı, kas kuvveti, eklem hareketi ve hastanın yürüme şekli de değerlendirilebilir.

Teşhisi onaylamak için genellikle röntgen çekilir. Devam eden ağrı veya iltihap varsa, durumu daha iyi değerlendirmek için bir emar çekilebilir veya diğer ileri görüntüleme testleri kullanılabilir.

Cerrahi Olmayan Tedavi Yaklaşımları

Aksesuar naviküler sendrom için cerrahi olmayan tedavinin amacı belirtileri hafifletmektir. Aşağıdakiler kullanılabilir:

 • İmmobilizasyon (hareket yeteneği yitimi). Ayağı alçıya almak veya çıkarılabilir bir yürüyüş botu kullanmak, etkilenen bölgenin dinlendirilmesini sağlar ve iltihabı azaltır.
 • Buz. Şişliği azaltmak için, etkilenen bölgeye ince bir havlu ile sarılmış bir buz torbası uygulanır. Doğrudan cilt üzerine buz koymayın.
 • İlaçlar. İbuprofen gibi oral nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) verilebilir. Bazı durumlarda, oral veya enjekte edilen steroid ilaçlar ağrıyı ve iltihabı azaltmak için İmmobilizasyon ile birlikte kullanılabilir.
 • Fizik Tedavi. Kasları güçlendirmek ve iltihaplanmayı azaltmak için egzersizleri ve tedavileri içerecek şekilde fizik tedavi verilebilir. Egzersizler ayrıca belirtilerin nüksetmesinin önlenmesine de yardımcı olabilir.
 • Ortotik cihazlar. Ayakkabıya uygun olarak üretilen özel ortotik cihazlar taban çukuruna destek sağlar ve gelecekteki belirtilerin önlenmesinde rol oynayabilir.

Başarılı bir tedaviden sonra bile, aksesuar naviküler sendromun belirtileri bazen yeniden ortaya çıkarlar. Bu olduğunda, cerrahi olmayan yaklaşımlar genellikle tekrarlanır.

Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

Cerrahi olmayan tedavi, aksesuar naviküler sendromun belirtilerini hafifletemiyorsa, ameliyat uygun olabilir. Ameliyat, aksesuar kemiğinin çıkarılmasını, bölgeyi yeniden şekillendirmeyi ve posterior tibial tendonun onarılmasını içerebilir. Ayağın normal işlevi için bu ekstra kemik gerekli değildir.