Nasır Problemleri

 

Nasır Tedavisi

Ayak yüzeyinde, basma yanlışlıkları ya da uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanan, en yaygın ayak problemlerine nasır denilmektedir.

Bireylerin ayakta kalmalarını hatta yürümelerini zorlaştıran nasır, tedavi edilmediğinde ayak yüzeyinde daha büyük sertliklere neden olabildiği gibi bireylerin büyük acı çekmesine de neden olabilmektedir.

Genel olarak derinin en üst kısmının sertleşmesi ve daha sonrasında alt kısımlara yayılması ile birlikte ortaya çıkan nasır probleminde, zaman içerisinde akıntı ve mantar problemleri de görülebilmektedir.

Parmak arası, topuk, ayak kenarı gibi birbirinden farklı yerlerde çıkabilen nasırların birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. ayaklarda daha yaygın olarak görülen nasır problemleri, gün içerisinde ağır iş yapmak zorunda kalan ve ellerini kullanan bireylerin ellerinde de görülebilmektedir.

 

Nasır Problemlerinin Nedenleri

Nasırın en büyük sebepleri arasında yanlış ayakkabı kullanımı ve uzun süre ayakta kalmak gelmektedir. Sürekli ayakta iş yapan ya da günlerinin tamamını ayakta geçiren bireylerde zaman içerisinde ayaklarının belirli noktalarında sertleşmeler meydana gelmektedir. Bu sertleşmeler ise zaman içerisinde tedavi edilmezse nasır oluşmakta ve oluşan nasır sertleşmektedir. Bu noktada önemli olan ayakları güzel nemlendirmek ve masaj yapmaktır. Bunun yanında ise nasır problemleri arasında özellikle kadınların topuklu ayakkabı kullanımı da gösterilebilmektedir. Ancak nasırın en büyük sebepleri arasında ayakkabıların yanlış kullanılması gösterilmektedir. Ne çok gevşek ne de çok dar ayakkabı giymemek, nasırın ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Nasır Problemlerinin Teşhis Ve Tedavisi

Nasır teşhisini koymak son derece kolaydır. Ayakta ya da ellerin belirli bir kesiminde ortaya çıkan sertleşmeler, nasırın habercisi olarak gösterilebilmektedir. Ortaya doğru sararan, kalın bir tabaka görüntüsü nasırın bölgede oluşmaya başladığını göstermektedir. Bu tarz problemlerde önemli olan nasırın teşhisi değil de tedavisi noktasındadır. Zaman içerisinde oluşan nasır, zor tedavi edilen, tedavi sürecinde özen isteyen bir hastalık türü olduğu için dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Nasır tedavisi olarak kullanılan en yaygın yöntem, el ve ayakların düzenli olarak nemlendirilmesidir. Buna ek olarak ise eğer problem ayakta ise ayakkabının doğru seçilmesi nasırın zaman içerisinde ortadan kalkmasına da yardımcı olabilmektedir. Bu noktada yapılmaması gereken en önemli şey nasırlı bölgeyi kesmemektir. Aksi takdirde cilt mikrop kaparak farklı hastalıklara neden olabilmektedir.

Evde Nasır Tedavisi

Nasır tedavisinde evde tedavinin önemi son derece yüksektir. Genel olarak gün içerisinde yıpranan ve nasırlı bölgesi daha da artan el ve ayak bakımlarına, evde düzenli olarak dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Bu noktada her akşam nasırlı bölge nemlendirilmelidir. Nemlendirildikten sonra düzenli masaj yapılması, bölgenin kan dolaşımının artmasına, nasıl görünümünün azalmasına yardımcı olacaktır. Nasırlı bölgenin evde tedavisi noktasında uygulanması gereken bir diğer adım ise, problem oluşan bölgeye silikon bir pet konulmasıdır. Nasır pedi olarak da adlandırılan bu tür tedavi edici yöntemler, özellikle ayakta oluşan nasırların kendini tedavi etmesine ve yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Bilindiği üzere nasır, kolay tedavi edilebilen bir sağlık problemi değildir. Düzenli olarak zaman içerisinde geçmesini beklemekte fayda bulunmaktadır. Belirtilen uygulamalara ek olarak nasıra yol açan enfeksiyonun artmaması adına nasırlı bölgenin nemli tutulmaması son derece önem taşımaktadır. Kuru ve orta sıcaklıkta tedavi etmek en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Aynı zamanda medikal ayak bakımını da tercih edebilirsiniz.


Nasır Problemleri Videoları