Yürüyüş Yaparken Bunlara Dikkat!

 Op. Dr. Selim Muğrabi Anlattı

  • Başlangıçta yürüyüş haftada 2 defa olmalı.
  • Daha sonra artırılmalı. İdeali haftada 4 gündür, daha fazla yapılması profesyonel seviyeye girer. Kilo vermek için yürüyüşe çıkıyorsanız başlangıçta 20 dakikayla başlayın.
  • Kas gücünüz arttıkça süreyi artırın.
  • Uzun zamandır spor yapmıyorsanız yürüyüşe başlayacağınız zaman germe egzersizlerini ihmal etmeyin.
  • Diz ya da omurga problemleriniz varsa ortopedi uzmanıyla görüşün. Böylece hangi yürüyüşleri ne kadar yapabileceğinizi öğrenirsiniz.

 

Yürüyüş Bantları Sağlıklı Mı?

En ideali sokakta ve yumuşak zeminde yürümek. Çünkü genel ortopedik problemlerin ortaya çıkmasında yürüme bandı tetikleyici. Sokaktaki yürüyüş esnasında iki ayağımızı birden yere basıyor, vücut ağırlığımızı iki ayağımıza birden eşit dağıtıyoruz. Fakat yürüme bandında vücudumuzu tek ayağımızla taşır hale geliyoruz. Yani koşar gibi yürüyoruz, vücut ağırlığımızı sırayla tek tek ayaklara bindiriyoruz. Bu da var olan diz, bel, ayak problemlerini zirveye çıkamıyor. Yürüme bandı dışında seçeneğiniz yoksa 4 km/sn’yi geçmeden, 20 dakika kadar yürüyün, 45 dakikayı aşmayın.

  • Yürüyüş bandıyla ilgili ortaya çıkan en büyük iki sıkıntı diz kapağı kemiği ağrısı tetiklenmesi ve ayakta topuk ağrısının oluşmasıdır. Spora başlamadan önce bu hastalar diz üstü egzersizleri yapmalı.

 

Ayak Tipinizi Öğrenin

  • Prone ayak: İçe basma için kullanılan terimdir. Prone ayakkabılar genellikle hastaların içe basmasını engellemek üzere topuk ve kavis bölgelerinde destekli olan ayakkabılardır.
  • Supine ayak: Genellikle kavisi yüksek olan ve dışa basan kişiler için kullanılan ayakkabılardır. Topukta dış tarafta bir destek vardır.
Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladı. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery’de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 2007 yılında Türkiye’deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtı. 2010 yılından beri ise kendisine ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktadır.