Ayaklara İyi Bakın!

Çocuklarda ve erişkinlerde tedavide ilk seçenek olarak tabanlık kullanımı geliyor. Buna karşın şekilsel bozukluk ilerliyor ya da şikâyetler artıyorsa cerrahi müdahale gerekebilir

Düztabanlık birçok insanın hayat standardını düşüren, tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara yol açan bir ortopedik rahatsızlık. Çocuklarda da sıklıkla görülen düztabanlığın tedavisi mümkün ve kolay. Uzmanlar, düztabanlığın genellikle önemsenmediği, ancak ilerlediği takdirde büyük sorunlara neden olacağı uyarısında bulunarak “Düztabanlık tedavi edilmezse bel ve diz problemleri ortaya çıkıyor. Çok ileri evrelerde kireçlenme, diz problemleri ve bel problemleri ağırlaşıyor” dedi.

Düztabanlıkta ayaktaki kavis yetersizliğine bağlı olarak, kişilerde yürüme mesafesinde azalma, fonksiyonlarında kısıtlanma, sportif faaliyetlerinde gerileme söz konusu olabilir.

ŞİKAYETLER ARTTIĞINDA 

Op. Dr. Selim Muğrabi, çocukluk döneminde görülen düztabanlık şikâyetlerine değinerek “Çocuğun okul çağına başlamasıyla beraber aktivite seviyesi artıyor. Daha fazla spor yapmaya başlıyor. Zaten düztabanlık şikâyetlerinin en çok başladığı zamanlar bunlar. Sosyal yaşantının artmasıyla şikâyetler başlıyor. Birçok doktorun düztabanlığı tedavi etmeyi tercih ettiği zamanlar haliyle okul çağları oluyor. Çünkü çocuğun yorgunluğunu, spor çalışmalarından geri kalıp kalmadığını, günlük aktivitesini yerine getirip getiremediğinin sorgulandığı zamanlar okul çağları” dedi. Çocukların düztaban olup olmadığının nasıl anlaşılacağına ilişkin Muğrabi, şunları aktardı:

“Havada ve yerde ayağının şekli aynı mı? Havadayken kavis varken, yerde çöküyor mu? Çocuk yürürken arkadan bakıldığında topuk içeri dönüyor mu, içeri basıyor mu?’ gibi evde yapılan gözlemler vardır. Ama her çocuğun altı yaş civarı bir ortopedik muayeneden geçmesi gerekir. Bu çok önemli. Doktorun belirlemesi şart.”

‘GÜNLÜK HAYATI ETKİLER’

Muğrabi, spor performansını ve spor sonrası erken yorulma şikâyetlerini getirdiği için düztabanlılığın sportif faaliyetleri etkilediğini belirterek “Günlük performansı yerine getiremez. Okuldan eve geldiğinde bilek ve bacak ağrısı şikâyeti olması, düz ağrısı Şikâyeti olması gibi şeyler belirti. Şikâyetler başladığında tedavi başlamalı” diye konuştu. Muğrabi, özetle şunları dile getirdi:

Çocuk tabanlıkla tedavi edilebilir mi, önce ona bakmak gerekiyor. Tanı konulduğu zaman, eğer sonuç ameliyatsa, çocuğun gelişimini tamamlamasını beklemeye gerek yok. Bazı deformitelere erken müdahale etmek gerekiyor. Bazı durumlarda ise beklemek gerekiyor. Yaşa, Şikâyete ve deformitenin durumuna göre karar vermek gerekiyor. Altı yaşında çok deformitesi olan çocuk hemen ameliyat edilmeli, 11 yaşına gelmiş ama deformite az, tabanlıkla idare edebiliyor, o zaman kemik gelişimini beklenebilir. Yetişkin düztabanlığı giderek ilerleyen bir özellik gösterdiği için, onda ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi. Erişkinde hastalığın daha kötü gideceği belli, o yüzden hemen müdahale etmeli.”

BELİRTİLERİ NEDİR?

  • Ayaklarda içe basma
  • Çabuk yorulma
  • Gün sonunda kaval kemiklerinde hissedilen ağrı
  • Spor kabiliyetlerinde azalma
  • Bel ağrılarının artması
  • Yürüme ile hissedilen ağrı

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını Haydarpaşa Numune Hastanesinde tamamladı. 2003 yılında Newyork Hospital for Special Surgery’de Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde eğitim aldı. Ardından İstanbul Cerrahi Hastanesinde Ortopedi birimde ayak cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 2007 yılında Türkiye’deki ilk ayak ve ayak bileği merkezi olan İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezini açtı. 2010 yılından beri ise kendisine ait olan Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde çalışmaktadır.