Kıkırdak Sorunları

Eklem kıkırdakları sert ve elastik bir örtü biçimindedir ve eklemlerdeki kemik uçlarını kaplayarak iki kemiğin birbiri üstünde yumuşak ve sürtünmesi en az biçimde hareketini sağlar. Kıkırdak sayesinde basınç azaltılarak sürtünme en aza indirgenmiş olur. Eğer ki kıkırdak herhangi bir sebepten dolayı zarar görmüşse diğer vücut dokuları gibi hızlı ve tam bir şekilde iyileşemez. Bu sebepten dolayı yaralanmış kıkırdak sonucunda ortaya çıkan kemiğin eklemde direkt temas ile birlikte ağrı ve harekette kısıtlılık meydana gelir. Diz ekleminde ki kıkırdak sorunları genellikle spor yaralanmaları, ya da dize direk gelen travmalar neticesinde olabilir. Bunun dışında trafik kazaları, ileri yaşlarda ki diz burkulmaları da bu hasara neden olabilir. Ayrıca kıkırdak altında ki kemiğin beslenmesinde bozulma olduğu durumlarda ve eklem yüzeyi yük dağılımının bozulduğu durumlarda da kıkırdak sorunu görülür.

Eklem Kıkırdak Sorunlarının Bulgularında;

Eklem kıkırdağı hasar aldığında ilk başlarda ağrı hissedilmez. Kıkırdak dokusu sinir uçları barındırmadığından ağrı hissedilmemektedir. Eklem kıkırdak hasarı büyükse ve altında ki kemik ortaya çıkarsa ağrılar hissedilmeye başlanır. Kıkırdak hasar düzeyi, 4 gruptur.

  • Eklem kıkırdağında yumuşama durumu
  • Eklem kıkırdağında yüzeysel çatlaklar durumu
  • Eklem kıkırdağında altta ki kemiğin ortaya çıktığı hasarlar. Bu sorunda kopan serbest kıkırdak parçalar eklem içinde gezinerek kıkırdakta aşınmaya, ağrı ve kilitlenmeye neden olurlar.
  • Eklem kıkırdağında daha derin hasarlar ve kraterler.

Diz Eklemleri Kıkırdak Sorunlarında Tanı Koyma

Diz eklemi kıkırdak sorunlarında öncelikle hastanın ağrı şikayetinin irdelenmesi gerekir. Ağrının ne zamandan beri var olduğu, ağrının azalmasını ve artmasını hissettiren duruşlar neler olduğunu ve ağrı sadece hareket esnasında mı yoksa dinlenirken de var olup olmadığını tespit gerekir. Ayrıca ortopedi doktoru fizik muayenede ağrılı eklem yerlerinin hassasiyetini, anatomik bozuklukları tespit edebilir. Eklem kıkırdak lezyonlarından şüphe duyulan hastaların MR ve radyografik incelemeler ile lezyonun düzeyini ve yerini saptanabilir. Devamlı gelişen teknoloji ve biyolojik mühendislik sayesinde farklı teknikler geliştirilmiştir.

Eklem Kıkırdak Sorununda Ki Tedavi Teknikleri

  • Mikrokırık Yöntemi: Kıkırdak bozukluğu olan bölgelere küçük delikler açılarak kemik iliğinde bulunan kök hücrelerin hasarlı bölgeye yönlendirilmesiyle kıkırdak oluşumunun sağlanmasıdır.
  • Mezenşimal kök hücre onarımı: İnsan vücudunda değişik dokulara dönüşebilen hücrelere denir.İnsanların kemik iliklerinde bulunur ve hasarlı yere yerleştirilirse yeni kıkırdak dokusu oluşur.
  • Kıkırdak hücresi nakli: Hastalardan alınan hücrelerin çoğaltılması yoluyla kişilerin hasarlı bölgesine nakil edilen kıkırdak hücreleri o bölgede yeniden doku oluşturur.
  • Menisküs algorifleri ve kıkırdak: Kadavralardan alınan kemik-kıkırdak, kıkırdak veya kemik-kıkırdak-menisküs bölümlerinin hasarlı bölgelere nakil işlemidir.
  • Osteokondral greftleme: Eklem yüzlerinden alınarak üzeri sağlam kıkırdakla örtülü kemikleri hasar görmüş bölgeleri aktarma işlemine denir.
  • Glokozamin ve kondroitin preparatları: Ağızdan tablet şeklinde alınan diyet desteğidir. Glukozamin vücutta doğal olarak bulunur ve eklem kıkırdağının biçimlenmesini ve onarımını sağlar.

Eklem içi kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları: Tanı ve tedavi maksadı ile uygulanabilmektedir. Bunda ki amaç etken maddeyi direk olarak eklem içine uygulayarak azami etkiyi oluşturmaktır. Basit şekilde anlatırsak diz eklemine yapılan menteşe yağlama yöntemidir.