Kedi Ve Köpek Tüyü Sağlığa Zararlı Mıdır?

Kedi Ve Köpek Tüyü Sağlığa Zararlı Mıdır?

Kedi ve köpekler sevgiye muhtaç hayvanlardır. Bu yüzden doğdukları günden itibaren insanların kokusunu ve yüzünü benimsemektedir. Sahiplerini uzun zaman görmediklerinde yüzlerini ve kokularını asla unutmamaktadırlar. Aradan yıllar geçse dahi hatırlamaktadırlar. Köpekler kedilere kıyasla insanlara karşı daha sadık hayvanlar olarak bilinmektedir. Nitekim Amerika’da öldüğü sahibinin başında bir süre bekledikten sonra beslenmesi gereken kedi sahibini yemeye başlamış iken yine Amerika sınırları içerisinde sahibi olan bir köpeğin sahibinin başında uyanması için günlerce beklediği görülmüştür.

Kedi Ve Köpek

Kedi Ve Köpek

Kedi ve köpek cinsleri tıpkı insanlar gibi duygusal varlıklardır. insanlar gibi bağırarak çığlık atarak ağlamadıkları gibi çeşitli sesler çıkararak ya da kuyruklarını sallayarak istediklerini anlatabilmektedir. Evcil hayvanlar eğitim aldıkları için sokak hayvanları evcil hayvanlara göre daha vahşi olmaktadır. Tabii ki pek çok hayvanda olduğu gibi evcil ve sokak hayvanları olarak ayırmaksızın pek çok hayvanın tüyleri dökülmektedir. Peki dökülen bu tüylerin insan sağlığına zararı var mıdır, hayvanların tüyleri neden dökülür, hayvanlardaki tüylerinin dökülmemesi için neler yapılabilir gibi akla pek çok soru gelmektedir. Bu gibi soruların cevapları aşağıda yer almaktadır.

Kedi ve Köpeklerin Tüyleri Neden Dökülür?

Öncelikle hayvanlarda tüy dökülmesi doğal bir olaydır. Dökülen tüylerin yerine zamanla yeni tüyler çıkmaktadır. Dökülen tüyler hayvanların türüne ve tüy miktarını yaşına cinsiyetine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tüy dökülmesi genellikle mevsimsel değişiklikler nedeniyle görülebilmektedir. Ayrıca hayvanlarda görülen tüy dökülmesi anormal bir şekilde artış gösteriyor ise bu hayvanlarda görülen bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu durumda veterinere götürülmeli ve muayene işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Dökülen Tüylerin İnsan Sağlığına Zararı Var Mıdır?

Hayvanlarda, insanlarda olduğu gibi yazdan kışa kıştan yaza geçerken mevsim değişiklikleri nedeniyle  sıklıkla tüy dökülmesi görülmektedir. Dökülen tüylerin insan sağlığına zararı olmamaktadır. Hayvanlarda salam, sosis, et gibi verilen çiğ yiyecekler hidatik kist hastalığı oluşturabilmektedir. Bu hastalık kedi köpek sahibi olmayan bir insanda da rahatlıkla görülebilmektedir. Bu yüzden kedi ve köpeklerin suçlanması bırakılmalıdır.

Köpeklerin sağlık açısından daha verimli olabilmeleri için gerekli bakımlarının yaptırılması da büyük önem taşımaktadır.